Zencefil Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Birçok rahatsızlığa faydası olduğu bilinen zencefil, bazen tıbbi amaçlarla bazen de yemeklerdeki lezzeti artırmak amacıyla kullanılan bir bitki türüdür. Sofralarda daha çok baharat olarak tercih edilen zencefil, aktarlarda kolayca bulunur. Zencefilin keskin ve ferah bir kokusu vardır. Kökeni çok eskilere dayanır ve ana yurdu Asya’dır.

Zencefil Nelere İyi Gelir?

Özellikle mide ve bağırsak rahatsızlıklarında faydalıdır. Soğuk algınlığı ve gribe de iyi gelen zencefilin en yaygın tüketim şekli çayının yapılmasıdır. Zencefil çayı, taze zencefilden ve tercihe göre toz zencefilden de yapılabilir.

Bal ve limonla kullanılması önerilir. Belli aralıklarla düzenli olarak tüketilen zencefilin yararları iki katına çıkar.

Aynı zamanda zencefil, alternatif tıp yöntemlerinde çok önemli bir şifa kaynağıdır. Bazı hastalıklarda ilaç kullanmak istemeyen ya da ilaçlara takviye olarak bitkisel yöntemler tercih eden kişiler zencefilden birçok fayda görebilirler. Hamilelerin, kemoterapi tedavisi gören ve ameliyat olan hastaların mide bulantılarına iyi geldiği söylenir. Bunların yanında zencefilin daha birçok faydası bulunmaktadır. Bazıları;

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Regl döneminde kullanıldığında ağrıları azaltır.
  • Öksürüğü keser.
  • Metabolizmayı ve sindirim sistemini hızlandırır.
  • Kemik ve kas ağrılarını hafifletir.
  • Solunum yollarını açar.
  • İştahsızlığa iyi gelir.
  • Kolesterol düşürücü özelliği vardır.

Zencefil aynı zamanda kilo vermeye yardımcıdır. Yağ yakımını artırmak ve metabolizmayı hızlandırmakta oldukça etkilidir. Sabahları kahvaltıdan önce 1 bardak tüketilmesi kilo vermek ve yağ yakmak isteyenler için tavsiye edilir.

 

Zencefilin Fazla Tüketiminde Bazı Zararları Olabilir

Zencefilin yararları yanında fazla ve tüketildiğinde zencefilin zararları da ortaya çıkabilir. Kan sulandırma özelliği olduğu için cerrahi operasyonlardan önce tüketilmemesi gerekir. Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte tüketilmesi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hamilelikte kullanımına dikkat edilmelidir, çünkü fazla kullanılan zencefil düşüğe sebep olabilir. Hamilelikte bir doktora danışarak kullanılmalıdır. Bunların yanında çok fazla ve bilinçsiz tüketiminde ritim bozukluğu, deri döküntüsü ve depresif etkileri görülebilir.