DNS Prefetch, Preload ve Pre-Rendering Nedir?

DNS Prefetch Nedir?
DNS Prefetch olarak da bilinen önceden getirme, bir web sitesinin IP adresini bir kullanıcı bağlantısını tıklamadan önce çözme – çözümleme eylemidir. Bir sitenin sayfa yükleme süresine birkaç saniye ekleyebilen, DNS çözümlemesi ile ilişkili gecikme sorunlarını (yani sitenizin alan adının bir IP adresine çözümlenmesi için geçen süre) çözmeye çalışır.

Ön yükleme aşağıdaki gibi bölünebilir:

Bir web tarayıcısı bir sayfayı ayrıştırmaya ve görüntülemeye başlar
Tarayıcı, sayfadaki bağlantılarla ilişkili alan adlarını arar ve çözer
Bir kullanıcı bir bağlantıyı tıkladığında, hedef IP zaten bilinir ve tarayıcı hemen o sunucuya yönlendirilir.

Çoğu tarayıcı, bir sayfada bulunan köprüler içindeki alan adlarını algılayabilir ve önceden getirebilir. Ancak, komut dosyalarında yer alan etki alanını ve analitik ve sosyal paylaşım platformları tarafından enjekte edilen işaretlemeyi bulamayabilirler. Diğer etki alanlarına yönlendirilen adresler de otomatik ön getirmeyi geçebilir.

Bu gibi durumlarda, web geliştiricileri tarayıcının ön getirmesi için etki alanını manuel olarak belirleyebilir. Bu, bir sayfanınbölümüne yönergeler eklemek anlamına gelir. Örneğin:

< link rel="dns-prefetch" href="//server.com">

Ön yüklemeye ek olarak, ön yükleme ve ön işleme, web sitesi optimizasyonunda sıklıkla kullanılan diğer iki tekniktir. Üçü de sayfa yükleme hızını iyileştirirken, işlevselliklerinde ve kullanım durumlarında temel farklılıklar vardır.

Prefetch ve Preload

Önceden yükleme, kaynakları (örneğin komut dosyaları, resimler, stil sayfaları) bir tarayıcının yerel önbelleğinde depolayarak önceden yükleme yöntemidir. Site geliştiricileri, bir sayfanınbölümüne yönergeleri ekleyerek tarayıcılara kaynakları önceden yükleme talimatı verebilir. Örneğin:

< link rel="preload" href="http://cdn.example.com/library.js">

Bu, istenen kaynakları uzak bir sunucudan indirmek yerine yerel önbellekten yükleyerek sonraki sayfa isteklerini hızlandırır.

Önceden yükleme, DNS önceden getirme işleminden çok daha fazla kaynak ve ağ yoğundur. Bu nedenle, ihtiyatlı bir şekilde ve yalnızca yakın gelecekte bir kaynağa ihtiyaç duyulacağına dair yüksek güven olduğunda uygulanmalıdır. Aksi takdirde, istemci ve sunucu kaynaklarını gereksiz yere zorlar.

Prefetching ve Pre-rendering

Ön işleme, ön yüklemeden farklıdır; arka planda oluştururken kaynakları da dahil olmak üzere tüm sayfayı yükler. Bu, yükleme süresinde önemli bir azalma ve istendiğinde hedef sayfanın neredeyse anında görünmesiyle sonuçlanır. Ön işleme yönergesi şudur:

< link rel="prerender" href="http://server.com/page.html">

Ön işleme, sayfa yükleme hızlarında büyük bir artış sağlarken, hem ön yüklemeden hem de ön yüklemeden çok daha fazla gerektirir. Yalnızca bir kullanıcının bir sayfaya gideceğinden emin olduğunuzda kullanılmalıdır.