WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu Çözümü

WordPress web sitenizde “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” bildirimini mi görüyorsunuz? WordPress web sitenizi kullanıcılar tarafından erişilemez hale getiren önemli bir hatadır.

Bu hata, WordPress veri tabanına bağlantı kuramadığında ortaya çıkar. Bazı sebepler WordPress veritabanı bağlantınızı etkileyebilir ve bu da yeni başlayanların WordPress kullanıcılarının bu sorunları gidermesini biraz zorlaştırır.

Bu makalede, WordPress’te veritabanı bağlantısı kurma hatasını kolayca nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.

WordPress’te Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu – Sebebi Nedir

“Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” sorunu, WordPress ayarlarınızdaki yanlış veritabanı bilgilerinden, bozuk veritabanından veya yanıt vermeyen bir veritabanı sunucusundan kaynaklanabilir.

Veritabanı: verileri saklamayı, düzenlemeyi ve diğer yazılımlara almayı kolaylaştıran bir yazılımdır.

Bir içerik yönetim sistemi (CMS – CMS Nedir) olarak WordPress, tüm içeriğinizi ve diğer web sitesi verilerini depolamak için bir veritabanı kullanır. Daha sonra birisi web sitenizi her ziyaret ettiğinde veritabanına bağlanır.

Veritabanına bağlanmak için WordPress aşağıdaki bilgilere ihtiyaç duyar:

  • Veri tabanı ismi
  • Veritabanı kullanıcı adı
  • Veritabanı şifresi
  • Veritabanı sunucusu

Bu bilgiler, wp-config.php (wp-config.php nedir) adlı WordPress yapılandırma dosyanızda saklanır.

Bu öğelerden herhangi biri yanlışsa, WordPress veritabanı sunucunuza bağlanamaz ve “Veritabanı bağlantısı kurulurken hata oluştu” hatasını görürsünüz.

Bu sorun en yaygın WordPress hatalarından biridir. Yanlış kimlik bilgilerinin yanı sıra, bu hata, veritabanı sunucusu çalışmadığında veya veritabanı dosyaları bozuksa da görünebilir.

Adım adım sorun giderme ile WordPress’te veritabanı bağlantısı kurulurken oluşan hatayı nasıl düzelteceğimize bir göz atalım.

Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

1. WordPress Veritabanı Bilgilerinizi Kontrol Edin

WordPress’teki veritabanı bağlantı hatasının en yaygın nedeni, yanlış veritabanı bilgileridir. Yakın zamanda WordPress sitenizi yeni bir sunucuya taşıdıysanız, bunun en olası nedeni bu olabilir.

WordPress veritabanı bilgileriniz wp-config.php dosyasında saklanır. Veritabanı bilgileri dahil olmak üzere önemli WordPress ayarlarını içeren WordPress yapılandırma dosyasıdır.

Daha önce wp-config.php dosyasını düzenlemediyseniz, WordPress’te wp-config.php dosyasını Notepad++ uygulaması ile düzenlemenizi tavsiye ediyoruz.

Wp-config.php dosyasında aşağıdaki satırları arayacaksınız.


define( 'DB_NAME', 'veritabanı_ismi' );
define( 'DB_USER', 'kullanıcı_ismi' );
define( 'DB_PASSWORD', 'kullanıcı_parolası' );
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Veritabanı adı, kullanıcı adı, şifre ve veritabanı ana bilgisayarına ilişkin bilgilerin doğru olduğundan emin olmanız gerekir.

Bu bilgileri WordPress barındırma hesabı panonuzdan onaylayabilirsiniz. Hosting hesabınıza giriş yapın ve veritabanı bölümünün altındaki MySQL veritabanlarına tıklayın.

Bu sizi hosting panonuzdaki veritabanı yönetimi sayfasına götürecektir. Buradan veritabanı adınızı ve kullanıcı adınızı öğrenebilirsiniz ya da bu bilgilere ftp’ye bağlanıp sitenizin public_html klasörünün altında bulunan wp-config.php sayfasından ulaşabilirsiniz.

Bundan sonra, veritabanı bağlantı hatasının geçip geçmediğini görmek için web sitenizi tekrar ziyaret etmeyi deneyin.

Hatayı hala görebiliyorsanız, bu başka bir şeyin yanlış olduğu anlamına gelir. Daha fazla sorun giderme adımı için okumaya devam edin.

2. Veritabanı Ana Bilgisayar Bilgilerinizi Kontrol Edin

Veritabanı adınızın, kullanıcı adınızın ve parola bilgilerinizin doğru olduğundan eminseniz, doğru veritabanı ana bilgisayar bilgilerini kullandığınızdan emin olmak isteyebilirsiniz.

Çoğu WordPress barındırma şirketi, veritabanı barındırıcınız olarak localhost’u kullanır. Bununla birlikte, bazı yönetilen WordPress barındırma şirketleri, veritabanlarını barındırmak için ayrı sunucular kullanır. Bu durumda, veritabanı ana bilgisayar bilgileriniz localhost olmayacaktır.

Veritabanı ana bilgisayar bilgilerinizi onaylamak için WordPress barındırma şirketinizle iletişime geçmeniz gerekir.

3. WordPress Veritabanını Onarın

Örneğin wp-admin’de farklı bir hata alıyorsanız, “Bir veya daha fazla veritabanı tablosu kullanılamıyor. Veritabanının onarılması gerekebilir”, ardından veritabanınızı onarmanız gerekir.

Bunu wp-config.php dosyanıza aşağıdaki satırı ekleyerek yapabilirsiniz.


define('WP_ALLOW_REPAIR', true);

Bunu yaptıktan sonra, bu sayfayı ziyaret ederek ayarları görebilirsiniz:
http://www.siteadresiniz.com/wp-admin/maint/repair.php

Not: Kullanıcının veritabanı onarım sayfasına erişmek için oturum açmasına gerek yoktur. Veritabanınızı onarmayı ve optimize etmeyi bitirdikten sonra, bu kodu wp-config.php dosyanızdan kaldırdığınızdan emin olun.

Çalışan Bazı Diğer Çözümler
Yukarıda belirtilen sorun giderme ipuçları web sitenizdeki veritabanı bağlantı hatasını düzeltmediyse, bu ek adımları deneyebilirsiniz.

1. WordPress Site URL’sini güncelleyin

PhpMyAdmin’i kullanarak WordPress site URL’sini güncellemeyi deneyin. Hosting hesabı panonuzdan phpMyAdmin’e erişin ve WordPress veritabanınızı seçin. Bundan sonra üstteki SQL menüsüne tıklayın ve aşağıdaki MySQL sorgusunu girin.


UPDATE wp_options SET option_value='YOUR_SITE_URL' WHERE option_name='siteurl'

WordPress tablo önekini değiştirmiş olabileceğiniz için kendi site URL’nizi sağlamayı ve wp_options’ı kendi tablo adınızla değiştirmeyi unutmayın.

2. Web Sunucusunu Yeniden Başlatma

Tahsis edilmiş sunucular, yerel sunucu ve sanal özel sunuculardaki (VPS) kullanıcılar sunucularını yeniden başlatmayı deneyebilirler.

Bu, hataya neden olan bazı geçici hataları giderebilecek web ve veritabanı sunucunuzu yeniden başlatacaktır.