Ekran Görüntüsü Bilgisayar Üzerinde En Kolay Nasıl Alınır?

Bilgisayar ekranınızda bir şeyin ekran görüntüsü almanız gerekiyorsa, Windows 10 tam da bunu yapmak için çeşitli yöntemler sunar.

İster ekranın tamamını ister bir kısmını kaydetmek isteyin, Windows 10 ekran görüntüsü almak için en yaygın tekniklerin hepsini bir araya getirdik.

Bilgisayardan Ekran Görüntüsü Alma

1. PRTSC tuşu – Printscreen

Windows 10’da ekran görüntüsü almanın en kolay yolu Print Screen (PrtScn) tuşudur. Tüm ekranınızı yakalamak için klavyenizin sağ üst tarafındaki PrtScn tuşuna basmanız yeterlidir.

Ekran görüntüsü Panonuza kaydedilecektir. Dosyayı kaydetmek için, ekran görüntüsünü Microsoft Word veya Paint gibi görüntü eklemenize izin veren herhangi bir programa yapıştırın.

2.Windows tuşu + Printscreen tuşu

Windows 10’da ekran görüntüsü almak ve dosyayı otomatik olarak kaydetmek için Windows tuşu + PrtScn‘ye basın.

Ekranınız kararacak ve tüm ekranınızın bir ekran görüntüsü Resimler > Ekran Görüntüleri klasörüne kaydedilecektir.

3.Alt tuşu + Printscreen tuşu

Yalnızca üzerinde çalıştığınız etkin pencereyi yakalamak ve Pano’nuza kopyalamak için Alt + PrtScn tuşlarına basın. Kaydetmek için başka bir programa yapıştırmanız gerekecek.

4.Ekran Alıntısı ve Çizim aracı

Ekran görüntülerinizi özelleştirmek, açıklama eklemek veya paylaşmak istiyorsanız Windows’ta ekran görüntüsü almanın en iyi yolu Snip & Sketch‘tir.

Snip & Sketch‘i etkinleştirmek için Windows Tuşu + Shift + S klavye kısayolunu kullanın. Ekranınız kararacak ve ekranınızın üst kısmında size dikdörtgen, serbest biçimli, pencere veya tam ekran yakalama.

5. Oyun Çubuğu Bar’ı (GameBar)

Oyun Çubuğu, çoğu Windows 10 uygulamasında ve oyununda ekran görüntüsü almak ve video kaydetmek için kullanabileceğiniz bir yer paylaşımıdır. Oyun Çubuğunu açmak için Windows Logo Tuşu + G tuşlarına basın.

Bindirme menüsünde, tam ekran ekran görüntüsü almak için kamera simgesine tıklayın. Mikrofon simgesine tıklayarak ses ekleme seçeneği ile kayıt düğmesine basarak da bir video klip kaydedebilirsiniz.

Oyun Çubuğu tarafından yakalanan ekran görüntüleri ve video klipler PNG formatında Videolar > Yakalamalar klasörüne kaydedilir. Ayrıca, ekran görüntüsünün ve kayıt düğmelerinin altındaki “Tüm yakalamaları göster” seçeneğine tıklayarak Oyun Çubuğunda da bulabilirsiniz.

5 Adımda kolay bir şekilde ekran görüntüsü almayı öğrendik. peki…

Bilgisayarda SS Alınca Nereye Gidiyor?

C:/Users/kullanıcıadı/Pictures/Screenshots

görseller yukarıda vermiş olduğumuz klasörde kayıt altında tutulur.

Print screen Nasıl Aktif Edilir?

Bazen print screen tuşu çalışmayabilir. Bu durumda ekran klavyesi ile bu işi gerçekleştirebilirsiniz.

F12 Print Screen Nasıl Kullanılır?

Çoğu klavyede, düğme genellikle “F12” ve “Scroll Lock” tuşlarının yanında bulunur. Dizüstü bilgisayar klavyelerinde, “Print Screen”e erişmek için “Fn” veya “Function” tuşuna basmanız gerekebilir. Kaydetmek istediğiniz ekrana bakarak “Alt” tuşunu basılı tutun ve “Print Screen”e basın.