HP Yazıcı (Printer) Tüm Hata Mesajları ve Çözümleri

HP hata kodları, yazıcınızda bir arıza olduğunda veya çalışmadığında yaygın olarak görülür. Yazıcı, yazıcıda veya bilgisayarda bir mesaj görüntüler.

Yazıcınızı bir hata koduyla düzeltmek için doğru sorunu bulmanıza yardımcı olacak yaygın HP hata kodlarını bulun.

Yazıcınızdaki HP Hata Kodları Nasıl Temizlenir

Çoğu durumda, sıfırlamalı basit bir yazıcı kablosu, aşağıdaki basit adımları izleyerek HP hata mesajını temizleyecektir:

– Yazıcıyı açın (zaten açık değilse).

– Devam etmeden önce yazıcının kırtasiye moduna geçmesini bekleyin.

– Yazıcı açıkken, güç kablosunu yazıcının arkasından çıkarın.

– Güç kablosunu prizden çıkarın.

– En az 60 saniye bekleyin.

– Güç kablosunu tekrar prize takın ve güç kablosunu yazıcının arkasına yeniden bağlayın.

– Yazıcıyı açın.

– Yazıcı sessizleşene kadar bekleyin ve bunun hata mesajını temizleyip temizlemediğine bakın.

Sıfırlama işe yaramazsa, bir sorun ve çözüm bulmak için aşağıdaki HP hata kodlarına bakın. Ayrıca daha fazla bilgi için yazıcınızın kılavuzuna bakın.

02 – Isınma Hatası

Bu HP yazıcı sorunu, genellikle sürücü veya yazıcı kablosu sorunlarıyla ilişkilidir. Yazıcıyı kapatıp açın, ardından bu hata mesajı kaybolmalıdır.

Bu işe yaramazsa. Yazıcıyı kapatın ve 30 saniye boyunca güç kablosunu çıkarın, yazıcı kablosunu çıkarın ve tekrar açın.

Bu sorunu çözmezse, bir donanım sorunu olabilir.

10 – Sarf Malzemesi Belleği Hatası

Yazıcınızın, yazıcı kartuş çipinde okumada sorun yaşadığı bir sorunu var. Bunun nedeni yerinden çıkmış, çizilmiş veya yazıcıya doğru takılmamış olabilir.

Yazıcı, okuyamadığından bir toner kartuşu çipiyle ilgili zorluk yaşıyor. Yazıcıyı kapatın ve 30 saniye boyunca güç kablosunu çıkarın, yazıcı kablosunu çıkarın ve tekrar açın.

Yazıcı kartuşunu yeniden takmayı deneyin; sorun devam ederse, bu bir donanım hatası olabilir.

Tüm HP mürekkep kartuşlarınızı ve toner kartuşlarınızı satın almak için internet-ink.com’dan satın aldığınızdan emin olun. Geri dönen tüm müşteriler, uyumlu HP mürekkep kartuşlarında %10 indirim alır.

11 – Kağıt Bitti Hatası

Çözülmesi kolay bir hata kodu, yazıcının kağıt tepsisi boş, açın ve kağıtla yeniden doldurun. Kağıt tepsisi boş değilse, kağıt algılayıcı veya tepsi ile ilgili bir sorun olabilir.

Yazıcının düz bir yüzeyde olduğundan emin olun ve biriken tonerleri temizleyin. Hata kodu hala görüntüleniyorsa, kağıt sensörünün veya optik sensörün temiz olduğundan ve hasar görmediğinden emin olun ve kontrol edin.

12 – Açık veya EP yok

Yazıcınızdaki toner kartuşu doğru şekilde takılmışsa bu, kapağın açık olduğunu veya PS5 sensörlerinin veya soğutma fanlarının arızalı olabileceğini gösterebilir.

Bu hata kodunu çözmek için toner kartuşlarının takıldığından ve her yerinin kapalı olduğundan emin olun. Hata kodu görüntülenmeye devam ederse, bir donanım arızanız olabilir.

13 – Kağıt Sıkışması

Bu kod görüntülenirse bir kağıt sıkışmanız var demektir, daha yeni HP yazıcı modelleri sıkışmanın nerede olduğunu size söyleyecektir, böylece hata kodunu çözmek için ekrandaki talimatları uygulamanız yeterli olacaktır.

Daha eski model bir HP yazıcınız varsa, sıkışmayı kendiniz aramanız gerekir, yazdırmanın dört aşamasından birinde sıkışma meydana gelebilir, bunlar: alma, fırınlama, yazdırma ve çıkma. Kağıdı bulmak ve çıkarmak için yazıcıdaki tüm erişim noktalarından geçin. Yazıcıya zarar verebileceğinden, kağıdı çıkarmak için sert veya keskin aletler kullanmayın.

14 – EP Kartuşu Yok

Takılı kartuş yok veya yazıcı takılı kartuşu tanımıyor. Kartuşun yeniden takılması genellikle bu hata kodunu çözer, aksi takdirde kartuş çıkarıldığında yazıcıyı sıfırlamayı deneyin ve yazıcı tekrar açıldığında tekrar takın.

16 – Toner Az Hatası

En yaygın HP hata kodlarından biri olan bu kod, toner kartuşunun azaldığını veya tonerin bittiğini gösterir. Buna rağmen, kartuşta tonerde hala bir miktar toner tozu olabilir, kartuşu çıkarın ve kalan toner tozunu kartuş içinde yeniden dağıtmak için hafifçe sallayın.

Toner kartuşu tamamen bittiyse, değiştirmeniz gerekecektir.

20 – Bellek Taşması Hatası

Geçerli yazdırma işi yazıcının belleğini aşıyor, bu hata kodu işin boyutunu küçülterek çözülebilir ve bu birkaç yolla elde edilebilir. Öncelikle işin DPI’sını azaltın veya harmanlama seçeneğini devre dışı bırakmak bu sorunu çözebilir, alternatif olarak görüntüyü veya belgeyi daha basit hale getirebilir. Son olarak, yazıcı izin veriyorsa, her zaman ek bellek takabilirsiniz.

21 – Baskı Taşması Hatası

Yazdırma işi yazıcının belleğinden daha büyük bu, hata kodu 20’ye benzer bir sorundur, bu nedenle aynı çözümü gerektirir, işin boyutunu küçültün veya daha fazla bellek yükleyin.

22 – G/Ç Yapılandırması

Hata kodu 22, bilgisayar ve yazıcı arasında bir iletişim hatası olduğunu gösterir. Yazıcıyı farklı bir bilgisayar bağlantı noktasına takmayı deneyin, bu işe yaramazsa farklı bir kablo deneyin. Hata kodu kalırsa, bir donanım hatası olabilir.

24 – İş Belleği Dolu Hatası

Yazıcı kuyruğu aşırı yüklendi, kuyrukta çok fazla iş var, bu sorun hata kodu 20 ve 21’e benzediğinden bu hata kodunun çözümü aynı, cevaplar için lütfen bu hata kodlarına bakın.

25 – XXX Bellek Dolu Hatası

Bu hata kodu, hata kodu 24 ile aynı sorunları gösterir, çözümler için lütfen 20 ve 21 hata kodlarına bakın. Bu sorunların tümü aynı çözümü paylaşıyor.

30 – PS Hata 16

Bir PostScript hatası, bu, başka bir PostScript dosyası denemenizi gerektirir, alternatif olarak PostScript SIMM’i sıfırlamayı deneyin. Bununla ilgili daha fazla bilgiyi yazıcı kılavuzunuzda bulabilirsiniz.

30.1.1 – Disk Arızası

Yazıcı sabit disk sürücüsü çöküyorsa, yazıcıdaki “SEÇ” düğmesine basmanız bu sorunu çözmelidir. Hata kodu görüntülenecek içeriyorsa, bir donanım arızanız olabilir.

40 – Veri Aktarımı Hatası

Bilgisayar ve yazıcı arasındaki bağlantı koptu, yazıcı ile bilgisayar arasındaki tüm kabloları kontrol edin ve gerekirse değiştirin, EIO kartlarının doğru şekilde oturduğunu kontrol edin. Yazıcı ağa bağlıysa, hiçbir şeyin değişmediğinden ve her şeyin olması gerektiği gibi eşleştiğinden emin olmak için IP ayarlarını iki kez kontrol edin.

Bazen bu sorun “SEÇ” düğmesine basılarak aşılabilir, ancak yazdırma verilerini kaybedebilirsiniz, bu durumda eksik sayfaları yeniden yazdırmanız yeterlidir.

41 – Geçici Yazdırma Motoru Hatası

Hata kodu 41, kullanıcıya yazıcıda hafif bir motor hatası olduğunu bildirir ve yazıcının sıfırlanmasıyla kolayca çözülür. Bunu nasıl yapacağınızdan emin değilseniz, sayfanın en üstüne yazıcınızı sıfırlamak için bir kılavuz bıraktık. Yazıcı tekrar açıldığında yazdırmak istediğiniz sayfaları yeniden göndermeniz gerekebilir.

49 – Yazıcı Hatası veya İletişim Hatası

Bu hata kodu, kablo sorunları, bellenim hataları veya donanım hataları gibi birkaç nedenden dolayı görünebilir.

Sayfanın üst kısmında belirtildiği gibi sıfırlama işlemlerini deneyebilir, ardından hata kodu hala ürün yazılımını güncelliyorsa farklı yazıcı kabloları kullanmayı da deneyebilirsiniz. Bu adımları uyguladıktan sonra hata kodu hala görüntüleniyorsa, yazıcı bir donanım hatası geliştirmiş olabilir.

51 – Işın Algılama Hatası

Bu hata kodu, LaserJet yazıcının kaç yaşında olduğuna bağlı olarak iki anlama gelebilir. Öncelikle eski modellerde bu hata kodu, kullanıcıya lazer deklanşörü açan sekmenin eksik olduğunu bildirir. Yeni modellerde sorun tüm lazer tarayıcı ünitesinde bir arıza olabilir.

52 – Yanlış Tarayıcı Hızı Hatası

52, 52.1 ve 52.2 numaralı HP hata kodlarının tümü, yazıcının görüntüleme ünitesine bir lazer ışını yansıtan çokgen aynasıyla ilgili bir soruna işaret eder. Mesajı silmek için sıfırlamayı ve mesaj devam ederse yeni kabloları deneyebilirsiniz, nihai çözüm bir mühendisle iletişim kurmak olacaktır.

54 – Yazıcı Hatası Döngü Gücü

Birçok şey bu hata kodunun oluşmasına neden olabilir. Birkaç LaserJet modelinde bu, toner kartuşunun koruyucu bandının çıkarılmadığı anlamına gelir. Durum böyle değilse, bir mühendisin bakması gerekir.

55 – Dahili İletişim Problemi / Kontrolör Hatası

DC denetleyicisi ile biçimlendirici arasındaki zayıf bağlantı nedeniyle bu hata meydana gelmiş olabilir. Hata, bu öğelerden biri veya her ikisinde olabilir. Bazen sorun, üretici yazılımı DIMM’lerine veya sürücü sorunlarına bile düşebilir.

Sıfırlama, hata kodunu ortadan kaldırmazsa, bir HP mühendisinin bir göz atması gerekir.

56 – Yazıcı Aygıt Hatası

LaserJet yazıcının modeline bağlı olarak, bu kod birkaç farklı anlama gelebilir. Hata kodunu temizlemek için aşağıdaki durakları deneyin:
Kağıt tepsisinin doğru takıldığından emin olun
Zımba yığınlayıcıyı yeniden takın
Dubleks modu etkinken zarfları yazdırmaya çalışıyor olabilirsiniz
Yazıcı yapılandırmasının doğru olduğundan emin olun
Sonunda bir sıfırlama işlemi deneyin

57.xx – Fan Arızası / Dişli Ele Geçirildi / Hafıza Kartı Hatası

LaserJet yazıcının yaşına bağlı olarak birkaç farklı anlama gelebilecek başka bir hata kodu. Daha yeni modellerde bu, bir veya daha fazla fanda bir arıza oluştuğunu gösterir. Bu hata koduna sahip daha eski yazıcıda bellek sorunları olur veya dişliler ele geçirilir.

Muhtemelen bunun bir mühendisin yardımına ihtiyacı olacaktır.

58.xx – Hatası

Birçoğu hatalı sensörler, bellek kontrolü, fanlar, güç veya DC kontrolünün bir sonucu olabilen bir dizi sorun anlamına gelebilen yaygın bir hata kodu.

Bu, bir mühendisin yardımını gerektiren başka bir konudur.

59 – Motor Hatası

Motor hatası, motorlardan birinde gelişen bir arıza ile ilgili olabilir, bu, motorlardan sonra gelenlerden biri olabilir. Ana motor, kaynaştırıcı motor, görüntü tambur motoru veya ETC motoru. Eski model yazıcılar Hata kodu 59, bellek sorunlarıyla ilgilidir. Eski model yazıcılarda, hatayı düzeltmesi gereken yazıcıları değiştirebilir veya sıfırlayabilirsiniz. Öte yandan, daha yeni model yazıcılar, bir HP mühendisinin incelemesini gerektirecektir.

60.xx – Hata

Bu hata kodu, yazıcının yaşına bağlı olarak iki şeyden biri anlamına gelecektir, ilk olarak yazıcı daha yeni bir modelse, motorlu kaldırma tepsisinde meydana gelen bir arıza olacaktır, bu, tepsiyi engelleyen herhangi bir şey olup olmadığını kontrol ederek düzeltilebilir. Eski model yazıcı bu kod bir bellek hatasına işaret eder, bu hata kodunu düzeltmek için belleği yeniden yüklemeyi veya değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

61 – Biçimlendirici, Bellek Hatası

Bellek yanlış takılmış veya bellek SIMM’leri hatalıysa, bu durumda bellek yongalarını yeniden yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Hata kodu görüntülenmeye devam ederse, çipleri değiştirmeniz gerekebilir.

Bu hata kodunun diğer sorun, biçimlendirici kartında bir hata olduğu anlamına gelebilir, bu nedenle biçimlendirici kartını değiştirmeniz gerekecektir.

62 – Bellek Hatası, Arızalı Biçimlendirici Kartı

Sorun ve çözüm, hata kodu 61’e benzer, cevaplar için 61 koduna bakın.

63 – Arızalı Formatlayıcı Kurulu

Sorun ve çözüm, hata kodu 61’e benzer, cevaplar için 61 koduna bakın.