NW-3-6 Netflix Hata Kodunun Anlamı ve Çözümü

Netflix nw-3-6 Hatası Çözümü – Netflix Hata Kodu NW-3-6 Nedir?
Netflix hata kodu NW-3-6, çoğunlukla, kullanılan cihazın Netflix hizmetine erişmesini engelleyen ağ yapılandırmasıyla ilgili bir sorun nedeniyle ortaya çıkar.

Netflix Hata Kodu NW-3-6’ya Neden Olan Nedir?
Belirli bir neden henüz belirlenmemiştir, çünkü bir avuç faktör bu hataya katkıda bulunabilir. Bu, aşağıdakileri içerir:

Yapılandırma Sorunları
Hata, yerel ISS’nizde veya kullanımda olan cihazda akış hizmetine bağlanmasını engelleyebilecek bir yapılandırma sorunu olması durumunda ortaya çıkabilir.

İnternet Bağlantı Sorunları
Bu hata, yerel internet ağınızla bir bağlantı sorunu olması durumunda da ortaya çıkabilir.

Netflix Hata Kodu NW-3-6 için Sorun Giderme Kılavuzu
Aşağıda, bu can sıkıcı hatayı tüm cihazlarınızda düzeltmeye çalışabileceğiniz Çözümlerin bir listesi bulunmaktadır. Bu düzeltmeler giderek karmaşıklaşıyor ve uzun sürüyor, bu nedenle gereksiz güçlüklerden kaçınmak için bunları artan sırayla denemenizi öneririz.

1. Çözüm: Cihazınızı yeniden başlatın

Bu basit yöntem, tüm Netflix önbelleğini kullanımda olan cihazdan kaldırır ve her 5 seferden 3’ünde başarılı bir şekilde çalışır. Cihazınızı kapatın ve en az bir dakika fişten çekin. Şimdi tekrar açın ve Netflix’i açın. Hata giderildiyse, bu sayfadan uzaklaşabilirsiniz, ancak değilse, bir sonraki Çözüm için aşağı kaydırın.

2. Çözüm: İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Bunu yapmak için üç seçenek vardır.

Seçenek 1: Donanımı yenileyin
Cihazı uzun süre açık tutmak, belleğin şişmesine neden olabilir ve bu da daha sonra güç çevrimi gerektirecektir. Cihazı biraz kapatıp tekrar açmak hafızayı temizleyerek cihazınızı yenileyebilir.

Wi-Fi kullanıyorsanız, sinyalin yeterince güçlü olup olmadığını kontrol edin. Hata devam ediyorsa ve hata devam ediyorsa, cihazdaki (varsa) LAN bağlantı noktasını kullanmayı deneyin. Hata kaybolursa, sorunun yönlendiricinizde veya cihazınızın Wi-Fi’sinde olduğundan emin olabilirsiniz.

Ethernet kablonuz varsa, değiştirmeyi deneyin. Hata devam ederse, başka bir LAN bağlantı noktası veya Wi-Fi bağlantısı deneyin. Bu hatayı yeniden veriyorsa, cihazınız ve yönlendiriciniz arasındaki Ethernet bağlantı noktasıyla ilgili bir sorun olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir.

Yukarıdaki yöntem başarısız olursa, 2. seçeneğe geçin.

Seçenek 2: Modemi/Yönlendiriciyi Sıfırlayın
İnternet yönlendiricinizdeki küçük düğmeye art arda dört kez basın. Bunu yapmak, yapılandırmayı varsayılan ayarlara sıfırlayacaktır.

Not: Kullanıcı adınızı ve şifrenizi bilmiyorsanız sıfırlamadan önce internet servis sağlayıcınızla konuştuğunuzdan emin olun.

Seçenek 3: Cihazı modeme bağlayın
Ayrı bir yönlendiriciniz ve modeminiz varsa, cihazınızı doğrudan modeme bağlayın. Hatayı veriyorsa, yönlendiricinizle Netflix’i kullanmaktan kaçının.

Not: PlayStation ve Xbox için Çözüm 3’e geçin.

Yukarıdaki yöntemlerin tümü başarısız olursa, yönlendirici sorunları için ISS’nize başvurmak isteyebilirsiniz. Yönlendiricinin iyi çalıştığını onayladıktan sonra VPN’nizi kontrol etmelisiniz (eğer kullanıyorsanız). Güvenilir olmayan bir VPN hizmeti kullanıyorsanız genellikle bağlantı sorunları ortaya çıkar. PureVPN gibi akış için iyi optimize edilmiş, güvenilir ve ücretli bir Netflix VPN kullandığınızdan emin olun.

3. Çözüm: Oyun Konsollarında DNS Ayarlarını Doğrulayın

Bazen bu hata, oyun konsolosu ağınızdaki bir yapılandırma sorunu veya alan adınız ve IP adresinizle ilgili yanlış/bozuk bilgiler nedeniyle ortaya çıkar. Konsolosluklar için DNS ayarlarının yeniden yapılandırılması, NW-3-6 hata kodunun çözülmesine yardımcı olabilir.

PlayStation için

Ana menüden ‘Ayarlar’a gidin
“Ağ Ayarları” > “İnternet Bağlantısı Ayarları” > “Özel”i seçin
“Kablolu bağlantı” veya “WiFi”yi seçin.
IP Adresi Ayarı için “Otomatik” > DHCP ana bilgisayar adı için “Ayarlama” > DNS Ayarı için “Otomatik” > MTU için “Otomatik”i ve ardından Proxy Sunucusu için “Kullanma”yı seçin
Değişiklikleri kaydetmek için ‘X’ düğmesini tıklayın
“Bağlantıyı test et”i seçin.

Xbox için

Kontrol cihazınızdaki ‘Kılavuz’ düğmesine basın
“Ayarlar”a gidin > “Sistem Ayarı”nı seçin.
Ağ Ayarı’nı seçin.
“Ağ”ı seçin > “Ağı Yapılandır”ı seçin.
“DNS Ayarları”na gidin ve “Otomatik”i seçin.
Xbox’ınızı yeniden başlatın
Netflix’i deneyin

4. Çözüm: Smart TV için IP adresini statik olarak ayarlayın

Modem/yönlendirici ile cihazınız arasındaki dengesiz bir bağlantı da Netflix hata kodu NW-3-6’ya neden olabilir. Bu basit adımları kullanarak sorunu çözmek için IP adresini statik olarak sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

“Ayarlar”a, ardından “Ağ”a ve ardından “Ağ Durumu”na gidin.
“IP adresi”, “Alt ağ” ve “Ağ Geçidi”nin bir resmini kopyalayın veya kaydedin.
Şimdi ‘Ağ’a geri dönün.
‘Ağı manuel olarak ayarla’ seçeneğine gidin.
Kopyaladığınız veya fotoğrafını çektiğiniz bilgileri girin
DNS için ‘Google genel DNS sunucusu 8.8.8.8’ girin ve Netflix’i kullanmayı deneyin