Vkontakte (VK) Nedir, Nasıl Kullanılır ve Ne İşe Yarar

VKontakte (VK) dünyanın en çok ziyaret edilen 9. web sitesi, peki neden adını duymadınız?

Google’a ‘VK Nedir?’ diye sorarsanız çok az çıkıyor. Arama sonuçları, genellikle çelişkili bilgiler veren makaleler içerir. Geri dönen bağlantıların çoğu güncel değil.

VK’nın neyle ilgili olduğunu anlamak için basit bir Google aramasından biraz daha derine inmemiz gerekiyor.

Bildiğimiz şey, VKontakte‘nin (veya kısaca VK) bir sosyal medya ağ sitesi olduğu. Çoğu sosyal medya ağı gibi, arkadaş ekleyebilir, takipçiler kazanabilir ve yemeğinizin ve kedinizin fotoğraflarını yayınlayabilirsiniz. VK, Facebook gibi, şirketlere pazarlama amacıyla kendi sayfalarını oluşturma olanağı da verir.

Göze çarpan fark, VK’nın Doğu Avrupa kullanıcılarına, özellikle de Ruslara yönelik olmasıdır. Aslında, Rusya’da açık ara en popüler sosyal medya platformudur. Günlük 70 milyondan fazla aktif kullanıcıya ve günde 3 milyar sayfa görüntülemeye sahiptir.

Sürpriz olmamalı, VK bir Rus şirketi. Bir Rus İnternet devi olan Mail.ru, sosyal medya sitesinin sahibidir.

Bir Rus şirketi olarak Rus yasalarına uyar. Bu, ülkedeki telif hakkı ve IP’yi çevreleyen yasalar (veya bunların eksikliği) nedeniyle not edilmesi önemlidir. IP kısıtlamalarının olmaması, VK’nın iş dünyasının en iyilerinden basit bir ilhamdan çok daha fazlasını almasını sağlar. Facebook tarzı bir arayüz, Foursquare benzeri check-in’ler ve hatta bir Pirate Bay tipi dosya paylaşım hizmeti bulacaksınız.

VK hakkında öğrendiğimiz harika bir şey, bir hesap oluşturmanın ne kadar kolay olduğudur. Sadece bir ad, telefon numarası ve şifre girin, ardından doğrulama kodunuzu bekleyin ve hazırsınız. Onlara bir telefon numarası vermek istemiyorsanız, Facebook hesabınızı kullanarak da kaydolabilirsiniz. Bir hesaba kaydolmak toplamda yaklaşık 2 dakika sürer.

Hesabınız oluşturulduktan sonra, yeni ağınızın kim olduğunuzu bilmesini sağlamak için ayrıntılı bir profil doldurma fırsatınız olur. Temel şeyler orada: cinsiyet, yaş, ilişki durumu vb. Ama aynı zamanda sigara içip içmediğiniz veya asker olup olmadığınızla ilgili alanlar da var. Hatta bir dizi önemli alanda kişisel önceliğinizi listeleyebilirsiniz: aile ve çocuklar? kariyer ve para? Eğlence ve boş zaman? şöhret ve etki? dünyayı iyileştirmek?

Neden Vkontakte’yi Önemsemelisiniz?

VK, Rusya’daki en büyük sosyal medya ağ sitesidir. Tüm sosyal ağlar için küresel olarak sıralanır, yalnızca Facebook’tan sonra ikinci sıradadır. Instagram ve Twitter’dan daha üst sıralarda yer alıyor. VK ayrıca mevcut tüm web siteleri listesinde 5. sırada yer almaktadır.

VK bir sosyal medya devi haline geldi, ancak Kuzey Amerika’da hala nispeten bilinmiyor. Bunun nedeni, kullanıcıların çoğunluğunun Doğu Avrupa’da olmasıdır. (VK’nın dünya çapında 60 milyondan fazla Rus kullanıcısı ve 460 milyondan fazla kullanıcısı var. Referans olarak, Facebook’un sadece 10 milyonu var.) Burada bekleyen büyük bir fırsat var. Buna iki yönden bakabiliriz: VK kullanıcılarına ne söyleyebiliriz veya bize ne söyleyebilirler.