İyi Bir Alan Adı – Domain Nasıl Seçilir?

İşletmenizi veya kişisel web sitenizi başlatmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey, iyi bir alan adı seçmektir. Etki alanı adı, web sitenizin ev adresiyle tamamen aynıdır ve bu, gelecekteki kullanıcılar bir web tarayıcısına yazacak ve arama motoru sonuçlarında döndürülecektir. Alan adı, dünya çapındaki web üzerindeki her web sitesinin kimlik dizesi ve benzersiz adresidir.

Genel olarak çevrimiçi işletmelerin genel hedeflerinde çok önemli bir role sahip olabilir. Bu nedenle, iyi bir alan adı bulma sürecinde çok düşünmeniz ve çaba göstermeniz gerekir. Yeni web siteniz için alan adı seçmeden önce bazı stratejilerin izlenmesi tavsiye edilir.

Bilmeniz gereken ilk şey, web sitenizin alan adının alakalı olması gerektiğidir. Web sitenizin nişiyle uyumlu olmalıdır.

Web siteniz çiçeklerle ilgiliyken film içeren bir URL’nizin olması bir anlam ifade etmeyecektir. Birçok müşteri aradıkları hizmetlerin veya / veya ürünlerin adını yazıp daha sonra arar. Alakalı bir alan adına sahip olmak size iyi miktarda trafik getirebilir.

Kısa çizgiler ve uzun alan adı içeren alanlardan kaçınmanız gerekir. Açıkçası, uzun adların yazılması çok zordur ve kullanıcı kolayca hatırlayamaz.

Web sitesi ziyaretçilerinin çoğu, devam eden URL’lere alışkındır ve tire yazmakta rahat değildir. Bu nedenle, web sitenizin hatırlanmasını kolaylaştırmak için birinci alan adı yerine ilk alan adı gibi bir alan adı seçin.

Çevrimiçi pazarlama ve iş dünyasındaysanız, web siteniz için uygun alan adını seçmenin en uygun yolu, Google’da araştırma yapmak ve işletmenizle ilgili en çok aranan anahtar kelimeyi seçmektir.

Bir anahtar kelime ayda 20.000 kez aranırsa, o zaman alan adınız için yeterli olabilir. Bu anahtar kelimeyi alan adınıza koyabilirsiniz ancak bazen gerekli alanı alamayabilirsiniz.

Bu sorunun üstesinden gelmek için, anahtar kelimeye son ek veya önek ekleyebilirsiniz. Örneğin, fitnessonline.com kayıt için uygun değilse, myfitnessonline.com’a gidebilirsiniz. Bu, Google’daki sıralamanızı iyileştirmek ve potansiyel trafik çekmek için çok basit bir stratejidir.

Sunulan diğer uzantılar yerine .com’u seçmenizi öneririm. Gördüğünüz gibi .org, .net, .biz vb. Gibi uzantıların sayısı mevcut. Örneğin, domain.com mevcut değilse, domain.net’i seçmek iyi bir seçenek olabilir.

Etki alanı.com’un sahibinin rakibiniz olduğunu fark ederseniz, web sitenizin kullanıcılarının ve müşterilerinizin tarayıcılarda rakiplerinizin URL’sini yazması ve bu şekilde potansiyel müşterinizi kaybetmenizin büyük bir şansı vardır. En popüler uzantılar .com, .net ve .org’dur, bu nedenle bu uzantıların içinde bir ad bulmanız önerilir.

Gelecekteki rakibiniz nedeniyle mevcut tüm seçenekleri satın almak iyi bir stratejidir. Alan adı tescil işiyle uğraşıyorsanız, sizinkine benzer alan adlarını kaydettirmelisiniz. Alan adınızın .biz, .tv, .net, .org ve diğer versiyonlarını kaydettirmelisiniz. Rakibinize onları satın alma şansı vermeyin.

Sizin için doğru hizmeti (örneğin Godaddy şirketi) seçmenin birçok avantajı olabilir. İyi ve saygın alan adı kayıt hizmetleri, size sadece basit kayıt hizmeti sunmakla kalmaz, size alan adlarınızı yönetmeyi kolay bir görev haline getirecek hizmetler paketi sunar.

İyi bir alan adı nasıl seçilir?

İyi bir alan adı seçimi, web sitenizin ve markanızın dijital varlığı için oldukça önemlidir. İşte iyi bir alan adı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ipuçları:

  1. Markanıza ve İçeriğinize Uygun Olmalı: Alan adınız, markanızla uyumlu olmalı ve ziyaretçilere web sitenizin içeriği hakkında fikir vermelidir.
  2. Kısa ve Kolay Akılda Kalıcı Olmalı: Kısa ve öz olan alan adları, kullanıcıların hafızasında daha kolay yer edinir. Karmaşık veya uzun alan adları unutulabilir olabilir.
  3. Ticari Haklara ve Tescil Durumuna Dikkat Edin: Seçtiğiniz alan adının, başka bir markanın ticari haklarına veya tescil durumuna aykırı olmamasına dikkat edin. Alan adı, tescilli olmamalı ve kullanıma açık olmalıdır.
  4. Anahtar Kelimeleri Kullanın (İlgili İse): İlgili anahtar kelimeler içeren bir alan adı, arama motorlarında sıralamada daha iyi performans gösterebilir. Ancak, bu kural katı bir zorunluluk değildir.
  5. Düşünülmemiş Türevleri Engelleme: Seçtiğiniz alan adının farklı yazım ve türevlerini kaydetmek, markanızın korunmasına yardımcı olabilir. Örneğin, “.com”, “.net”, “.org” gibi farklı domain uzantılarını düşünün.
  6. Trendlerden Kaçının: Zamanla değişebilecek trendlere dayalı alan adları yerine, uzun vadede sizi temsil edecek, zamansız bir seçim yapmaya çalışın.
  7. Eşsiz Olmalı: Mümkünse, benzersiz ve özgün bir alan adı seçin. Bu, markanızın diğerlerinden ayrılmasını sağlar.
  8. Domain Uzantısını Dikkate Alın: “.com” genellikle en popüler olanıdır ancak “.net”, “.org”, “.io”, “.co” gibi diğer uzantıları da değerlendirebilirsiniz. Uzantı, seçiminizle uyumlu olmalı.
  9. Araştırma ve Doğrulama: Seçtiğiniz alan adını araştırın. Sosyal medyada, marka çakmağının olup olmadığını kontrol edin. Ayrıca, domain adınızın daha önce kötüye kullanılmadığından emin olmak için geçmişini inceleyin.
  10. Düşündüğünüz Birden Fazla Seçenek Oluşturun: Farklı alternatifler oluşturun ve bu seçenekler arasından en iyi olanı seçmek için farklı bakış açılarıyla değerlendirme yapın.

Alan adı seçerken acele etmeyin ve uzun vadeli hedeflerinizi göz önünde bulundurun. İyi bir alan adı, markanızın çevrimiçi varlığını güçlendirebilir ve kullanıcıların sitenizi daha kolay bulmalarına yardımcı olabilir.