Canonical URL Nedir ve Ne işe Yarar?

Bir web sitesi büyüdükçe, sayfaların birbirinin kopyası veya neredeyse birebir kopyası olmasını engellemek genellikle zordur. Bu, yinelenen içerik sorunlarına neden olabilir. İki benzer sayfanız varsa ve her ikisi de belirli bir anahtar sözcük için sıralanmaya uygunsa, arama motoru trafiği iki URL’den hangisine göndermesi gerektiğini bilmez. Bunu çözmek için, tercih edilen bir URL seçebilirsiniz, buna canonical URL diyoruz.


Aynı içerik, birden çok URL

Canonical bir URL, yinelenen içerik için teknik bir çözümdür. Örneğin, iki kategoriye eklenmiş ve iki URL altında bulunan bir gönderi veya ürününüz olabilir, örneğin:

https://example.com/siyah-ayakkabi/kirmizi-ve-siyah-ayakkabi/
https://example.com/kirmizi-ayakkabi/siyah-ve-kirmizi-ayakkabi/

 

Bu URL’lerin her ikisi de aynı ürün içinse, standart URL Google’a ve diğer arama motorlarına arama sonuçlarında hangisinin gösterileceğini söyleyeceği için birini seçmek zorunda kalır.

Canonical url ayrıca arama motorlarını bir makalenin orijinal sürümüne yönlendirmenize de olanak tanır. Diyelim ki, başka bir taraf için kendi web sitesinde yayınlanan bir gönderi yazdınız. Sitenizde de yayınlamak isterseniz, orijinal sürüme bir standart olarak yayınlamayı kabul edebilirsiniz.


Canonical bir URL nasıl tespit edilir

Bir web sayfasının kaynağında rel=”canonical” aranarak canonical bir URL görülebilir. Sadece arama motorlarının gördüğü bir unsurdur, kullanıcılarınız bundan etkilenmez.