Backlink (Geri Bağlantı) Nedir, Backlink Türleri Nelerdir?

Backlink yani Geri bağlantı, bir web sitesinden diğerine verilen bağlantıdır. Google gibi diğer arama motorları, backlink’i sıralama sinyali olarak kullanır çünkü bir web sitesi diğerine bağlandığında, içeriğin dikkate değer olduğuna inandıkları anlamına gelir. Yüksek kaliteli geri bağlantılar, bir sitenin arama motoru sonuçlarında (SEO) sıralama konumunu ve görünürlüğünü artırmaya yardımcı olabilir.


Backlink – Geri Bağlantı Türleri

İki temel geri bağlantı – backlink türü vardır ve biri diğerinden daha değerlidir. Her birine ve sitenizi nasıl etkilediğine hızlıca göz atalım.

Nofollow etiketi, arama motorlarına bir bağlantıyı göz ardı etmelerini ve takip etmemelerini söyler. Bir siteden diğerine herhangi bir değer aktarmazlar. Bu nedenle, genellikle arama sıralamanızı veya görünürlüğünüzü iyileştirmeye yardımcı olmazlar. Yine de saygın bir websitesinden alacağınız nofollow backlink’in kesinlikle işinize yarayacağını sakın unutmayın.

Dofollow bağlantıları, herkesin istediği geri bağlantı türüdür. Sadece saygın sitelerden gelen backlinklerin en yüksek değere sahip olduğunu unutmayın. (da pa değeri yüksek olan sayfalar) Bu tür bir geri bağlantı, arama motoru sıralamanızı iyileştirmenize kesinlikle yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, kötü veya tehlikeli olarak kabul edilen dofollow bağlantıları vardır. Bu bağlantılar şüpheli sitelerden gelir veya arama motoru hizmet şartlarını ihlal ederek elde edilir. Bu, Google’ın sitenizi cezalandırmasına [sandbox] veya hatta dizinden tamamen kaldırmasına [deindex] neden olabilir. Unutmayın, geri bağlantıların miktarı değil, farkı yaratan kriter aldığınız backlink’in saygınlığıdır yani niteliktir.


Backlinkler – Geri Bağlantılar Nasıl Elde Edilir

Sitenize geri bağlantılar oluşturmak zaman, çaba ve profesyonellik gerektirir. Web siteniz için kaliteli geri bağlantılar oluşturmaya başlamanın bazı basit yollarını aşağıda paylaştım.

  • Sosyal medya profillerinize sitenize bağlantılar ekleyin.
  • Diğer bloglara ve web sitelerine konuk yazılar yazın. (guest posting)
  • Alanınızdaki veya sektörünüzdeki webmaster ile iletişime geçin ve onlara sitenizde bağlantı vermek isteyebilecekleri bir makale hakkında bilgi verin.
  • Arge yaparak rekabet düzeyini araştırıp buna göre bir yol haritası hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, sıralamada iyi olan rakiplerinizin geri bağlantılarını görmeniz gerekir. Bunu da ahrefs backlink kontrolü gibi araçlar ile yapabilirsiniz.

Backlinklerimi Nasıl Kontrol Edebilirim

Google Arama Konsolu, SEMRush, Ahrefs vb. Dahil olmak üzere web sitenizin geri bağlantılarını kontrol etmenizi sağlayan çeşitli geri bağlantı takip etme araçları vardır.

Sitenizi büyütmenize ve geri bağlantılarınızı görmenize yardımcı olması için Google Search Console’u kullanabilirsiniz, ancak backlinklerin GSC’de yansıması çok zaman alabilir bu yüzden daha hızlı ve daha iyi araçlar mevcuttur. Örneğin, SEMrush.