ASO Nedir, Aso Neden Önemlidir ve ASO Nasıl Yapılır?

ASO nedir?

App Store Optimization (ASO), bir uygulamanın bir uygulama mağazasında görünürlüğünü artıran bir taktiktir. Arama motorları için uygulanan SEO gibi düşünebiliriz. Uygulama mağazaları, her uygulamayı çeşitli faktörlere göre sıralar. Optimum anahtar kelimeleri, kullanışlı resimleri ve yerelleştirilmiş açıklamaları başarıyla kullanarak, bu görünürlük sayesinde daha üst sıralarda yer alabilir ve daha fazla indirme gerçekleştirebilirsiniz.

ASO genellikle SEO ile karşılaştırılır, ancak ilki yalnızca bir uygulama mağazasının arama işlevi ve sıralama algoritmaları için geçerlidir. Bununla birlikte, SEO ve ASO’nun örtüşmesinin birkaç yolu vardır – bu, App Store sıralamalarını iyileştirmeye ilk başladığınızda size yardımcı olabilir.

ASO, etkin bir şekilde kapalı site arama motorudur. Tıpkı SEO gibi, App Store’un sıralama algoritmalarının doğru endekslenmesine, keşfedilebilir içeriğe ve manipülasyonuna dayanır. Uygulamanızın kullanımlarını hem mağazaya hem de potansiyel kullanıcılara başarılı bir şekilde iletebilirseniz, erişimi artırmak ve yüklemeleri artırmak için büyük bir potansiyel vardır.

ASO’nun önemi nedir?

App Store Optimizasyonu, ilgili bir hedef kitleyle bağlantı kurmanıza ve uygulamanızın benzersiz satış noktalarını artırmanıza yardımcı olur. Kaliteli ASO, yüklemeleri önemli ölçüde artırarak uygulama pazarlamacıları için değerli hale getirebilir. Ayrıca bunlar, genellikle bir uygulamanın en değerli kullanıcıları olduğunu kanıtlayan organik yüklemelerdir.

ASO’yu iyileştirmenin başlıca yolları nelerdir?

ASO ile uygulamanızın sıralamasını iyileştirmenin yollarının kısa bir listesi:

– Uygulamanızın adında anahtar kelimeler kullanma
– Uygulamanızın açıklamasına anahtar kelimeler eklemek
– İçeriği yerelleştirme
– Doğru birincil ve ikincil uygulama kategorilerini kullanma
– Ekran görüntüleri ve diğer faydalı resimler

Yerelleştirmeyi ASO’dan nasıl yararlanılacağına dair en iyi örnek olarak alalım. Uygulamanızın dili ve para birimi çeşitli kullanıcılar için yerelleştirildiğinde artan dönüşüm olasılığını göz önünde bulundurun. Bu küçük değişiklik, uygulamanızın erişimini hemen artırabilir ve yükleme sayısını artırabilir.

Uygulamanız ve hedef kitlesinin ihtiyaçları zaman içinde kaçınılmaz olarak değişecektir ve ASO’nuz da buna uymalıdır. Uygulama mağazasının en üst sıradaki uygulamalarının içeriklerini düzenli olarak sürdürmesi ve güncellemesi tesadüf değildir. Kullanıcı geri bildirimlerini ASO’larına yansıtmayı ve açıklamaya yeni özelliklerin dahil edilmesini sağlamayı amaçlıyorlar.

Sıralamanızın nasıl iyileştirilebileceğini öğrenmenin bir başka yolu da, sizinle alakalı bir kategorideki en yüksek sıralamadaki uygulamaların uygulamalarını araştırmaktır. Rakibinizin ASO’sunu gözlemleyerek içeriğinizi optimize edebilir ve rekabette öne geçebilirsiniz.

SEO ve ASO arasındaki fark

Arama Motoru Optimizasyonu ve App Store Optimizasyonu aynı şey değildir ve aynı şekilde ele alınmamalıdır. Organik trafiğe, tüketici aramalarına ve anahtar kelimelere dayalı olsalar da, web’de sıralanacak bir site elde etmek, bir programı program mağazalarından sıralamak için almaktan çok farklıdır. Bundan bağımsız olarak, birçok program geliştiricisi, SEO yöntemlerini ASO stratejilerine uygulamaya devam ediyor ve bunun da işe yaramasını bekliyor. Kaçınılmaz hayal kırıklıkları, SEO ve ASO arasındaki ilkeleri kavrama gerekliliğini vurgular.

SEO

Arama Motoru Optimizasyonu, adından da anlaşılacağı gibi, bir web sitesini Google, Yahoo ve hatta Bing gibi arama motorlarında web aramalarında görünmesine yardımcı olmak için belirli anahtar ifadeler için optimize ediyor. Web siteniz, hedef kitlenizin aradığı anahtar kelimeleri içerdiğinde, Google, sitenizin bu anahtar kelimelerle alakalı olduğunu keşfedecek ve bunlara bağlı soruları arayarak onu sergileyecektir. Bu, SEO’ya basitleştirilmiş bir genel bakış olsa da, Arama Motoru Optimizasyonunun bir araya getirildiği kavramdır. Sayfanızı uygun aramalar için optimize etmek için konsantre olacak anahtar kelimeler bulmanız ve içeriğinizi bunların etrafında oluşturmanız gerekir. Sitenizin yapısı, içeriği ne sıklıkta yükselttiğiniz ve diğer web sitelerinin sizinkine atıfta bulunması, arama motoru optimizasyonu başarınızı etkileyebilir. Küçük sayfalar için bile Arama Motoru Optimizasyonu önemlidir. Açılış sayfaları, Facebook web sayfaları, internetteki herhangi bir sayfa SEO’dan yararlanabilir – ancak program mağazaları farklı çalışır.

ASO

App Store Optimizasyonu, aslında SEO’nun program mağazası eşdeğeridir. ASO, internet aramalarının web sitenizi bulabilmesi için anahtar kelimeler hakkında içerik oluşturmak yerine, kullanıcıların hücre uygulama mağazalarında nasıl avlandığını anlamayı, ardından arama keşfedilebilirliğinizi ve Apple App Store ve Google’a dönüşümünüzü iyileştirmeye yardımcı olmak için bu anlayışa dayalı meta verileri ve hayal gücünü uygulamayı içerir. Oyun mağazası. Her şeyi kapsayan bir ASO planı, geliştiricilerin kaçınması gereken bir şeydir. ASO’nun SEO’dan farklı teknikler gerektirmesi gibi, her mağazanın ASO stratejisi de optimize edilen belirli platforma göre ince ayarlanmalıdır. Her mağazada düşünülmesi gereken farklı karakter kısıtlamalarının ötesinde, iOS App Store beyan edilmiş bir anahtar kelime alanı elde etmeyi sağlarken Google Play sağlamaz. İkisi arasında benzerlikler olsa da, farklılıkları dikkatlice düşünülmelidir. Buna ekran görüntüleri ve video gibi reklam öğeleri, Arama Reklamları gibi reklam araçları ve çok daha fazlası dahildir; Program mağaza listesinin neredeyse her parçası, App Store Optimizasyonu için önemlidir.