CSF (ConfigServer Security and Firewall) nedir?

CSF olarak da bilinen ConfigServer Güvenlik Duvarı, size güvenlik duvarı ayarlarını yönetmek için gelişmiş, kullanımı kolay bir arabirim sunarken sunucunuz için daha iyi güvenlik sağlamak üzere oluşturulmuş bir güvenlik duvarı yapılandırma komut dosyasıdır. CSF, sunucunuzun güvenlik duvarını hizmetlere genel erişimi kilitleyecek ve yalnızca FTP’de oturum açma, e-postayı kontrol etme veya web sitelerini yükleme gibi belirli bağlantılara izin verecek şekilde yapılandırır.

ConfigServer Güvenlik Duvarı ayrıca Login Failure Daemon veya LFD adlı bir hizmetle birlikte gelir. LFD, kaba kuvvet saldırıları sırasında yaygın olarak görülen aşırı oturum açma hataları için kullanıcı etkinliğinizi izler. Aynı IP adresinden gelen çok sayıda oturum açma hatası görülürse, o IP, sunucunuzdaki tüm hizmetlerden derhal geçici olarak engellenir. Bu IP bloklarının süresi otomatik olarak sona erecektir, ancak WebHost Manager’daki ConfigServer arabirimi aracılığıyla manuel olarak kaldırılabilirler.

IP’leri kaldırmaya ek olarak, CSF ayrıca güvenlik duvarınızdaki IP’leri manuel olarak beyaz listeye veya kara listeye almanıza ve ayrıca LFD’deki otomatik IP blokları için gerçek zamanlı izlemenize olanak tanır. Yapılandırma ayrıntıları, CSF Güvenlik Duvarınızı Yönetme bölümünde ele alınmaktadır.