Son Silinen İnstagram Gönderilerini Kurtarma

Instagram kısa süre önce “Son Silinenler” adlı yeni bir özelliği kullanıma sundu. Bu yeni özellik, uygulamanın bilgisayar korsanlığına ve yetkisiz hesap erişimine karşı korumasını güçlendirmeyi amaçlıyor. Bu özelliğin yaptığı şey, hesap sahibinin gönderiler, fotoğraflar, hikayeler, makaralar, videolar ve IGTV videoları dahil olmak üzere yakın zamanda silinen içeriği kurtarmasına izin vermesidir.

Unutulmamalıdır ki, yakın zamanda silinen içeriklere erişim sağlamak için Instagram kullanıcısından önce hesabını doğrulaması istenecektir. Gerçek hesap sahibi olduğunuzu kanıtladıktan sonra, yakın zamanda silinen içeriğinizi bulabilir ve geri alabilirsiniz.

Akılda tutulması gereken başka bir şey de, silinen içeriği almak için bir zaman sınırı olmasıdır. Arşivinize koyamadığınız silinmiş hikayeleri kurtarmanız için size 24 saat süre verilecektir.

Profilinizde yayınlanan fotoğraflar ve videolar gibi yakın zamanda silinen içeriğin geri kalanı için, geri al tuşuna basmayı veya kalıcı silmeyi onaylamayı seçmek için 30 gününüz var. Aksi takdirde Instagram, 30 günlük süre sona erdiğinde içeriği kalıcı olarak silecektir.


Instagram’da Son Silinen Özellik Nasıl Çalışır?

Silinen bir Instagram gönderisini kurtarmak için aşağıdaki kolay adımları uygulamanız yeterlidir:

Instagram uygulamanızı en son sürüme güncelleyin.

Hesabınıza giriş yapın ve profilinize gidin.

Profilinizin sağ üst köşesindeki hamburger simgesine basın. Hamburger simgesi, üç yatay çizgiye sahip simgedir. Ayarlara git”.

Ayarlar altında, “Hesap“a gidin ve ardından “Son Silinenler“e gidin.

Kurtarmak istediğiniz içeriği seçin. Gönderileri, hikayeleri, makaraları ve IGTV videolarını kurtarabilirsiniz.

Ardından, söz konusu içeriği geri yüklemek isteyip istemediğiniz sorulacaktır.

Geri Yükle“yi seçin. Arşivinizden silinen içeriği geri yüklüyorsanız, arşivinize geri yükleneceğini unutmayın.

Bu kadar! Yakın zamanda silinen içeriğiniz, orijinal olarak yayınlandığı yere otomatik olarak geri yüklenecektir.

Söz konusu özelliğin kullanılabilirliği, özellikle hesapları ele geçirilmiş Instagram kullanıcıları için kullanışlıdır. Bu yeni eklenen güvenlik katmanı, kullanıcılara, bir bilgisayar korsanı veya yetkisiz bir kullanıcının kasıtlı olarak silmeleri durumunda içeriklerini kurtarabileceklerine dair güvence verecektir.

Bununla birlikte, hesabınız tehlikeye girmemiş olsa bile, bir gönderiyi sildiğiniz için pişman olmanız durumunda bu özellik kesinlikle kullanışlı olacaktır. Eskisinden farklı olarak, özellikle bir hikayeyi veya videoyu yanlışlıkla silerseniz artık pişmanlık duymayacaksınız. Sonuçta, içeriğinizin geri yüklenmesi için artık Ayarlar > Hesap > Son Silinenler bölümüne gidebilirsiniz.

Son Silinenler” özelliğinin hala kademeli olarak kullanıma sunulduğunu, ancak hem Android hem de iOS kullanıcıları tarafından kullanıma sunulacağını unutmayın.