Siber Sigorta Nedir?

                                   

 

Siber güvenlik, ticari işletmeler için bireylerden daha kritik bir kavram haline geliyor. Siber sigorta, bu aşamada devreye giren bir tür koruma olarak nitelendirilebilir.

 

Teknolojinin ilerlemesi ve beraberinde getirdiği faydalar ile siber suçlarda önemli bir büyüme olmuştur. Özellikle ticari firmalar bu çıkmazdan en çok etkilenenler oldu. Bir risk durumunda, önemli finansal kayıplar, veri kayıpları ve bunun sonucunda tüm firma bilgilerinin sızması gibi olumsuz sonuçlar yaygınlaşmıştır.

 

Sigorta firmalarının işletmelere özel olarak oluşturdukları ancak bireysel olarak incelenebilen yeni bir tür sigorta poliçesi ortaya çıkmaya başladı.

Veri ihlalleri, sızıntılar, fidye yazılımlar ve e-dolandırıcılık örnekleri bu sigorta türü kapsamında değerlendirildiği için gerçekleştirilen adımlara dahildir.

Siber sigortanın faydalarının neler olduğunu merak ediyorsanız, şirketinizin tüm verilerinin, malzemelerinin ve veri kaynaklarının güvenli ve emniyetli olmasını sağlamanıza olanak tanıdığını bilmelisiniz. Binlerce firma benzer sorunlarla uğraşıyor ve bilgisayar korsanları her gün farklı yollar kullanarak ağlarına giriyor. Bu aşamada işletmelerin yapabileceği pek bir şey yok. Veri kaybına, fidye ödemelerine, itibarın zarar görmesine ve ticari operasyonları etkileyen bir dizi başka sonuca göz yummak kolaylaştı. Bundan kaçınmanın en iyi yolu, sigortayı tamamen güvence altına almaktır.

 

Kurumlar için siber güvenlik sigortası tüm bu işlemleri kapsadığı için her durumda zarar tazmin edilebilir. Şirketin mali kaybını sıfıra indirir ve gelecekteki komplikasyonlarda nakit tazminat ödenmesine olanak tanır. Siber sigortanın faydaları arasında bir şirketin ticari itibarının korunması ve veri kaybının önlenmesi yer almaktadır.

Siber Sigortanın Amacı Nedir?

Siber sigortanın tanımını genişlettiğimizde ne tür sorunların çözüldüğünü görebiliriz. Her şeyden önce, bir şirketin güvenliğinin bilgisayar korsanlarının girişimleri tarafından tehlikeye atıldığı iyi anlaşılmıştır. Elde edilen verilerle oluşabilecek ihlaller, olası bir veri kaybının yanı sıra mevcut müşterileriniz için bir ihlal oluşturma potansiyeline sahiptir. Diğer bir deyişle, sadece şirketin ticari itibarı zedelenmez, suç unsurları da ortaya çıkabilir. Mali kayıplardan muaf olan bu normlar, çok daha büyük bir sorun olma potansiyeline sahiptir.

Siber sigorta bundan kaçınmak için her kuruluş için bir zorunluluk haline geliyor. En ciddi sorunlardan biri, son zamanlardaki siber saldırılar sonucunda veri ihlali olasılığıdır. Bu durumda veri ihlali sonucunda önemli cezalar uygulanabilir. Sigorta, bir veri ihlali sonucunda ortaya çıkan yasal maliyetleri kapsar. Politikanın, yasal savunma ve para cezalarıyla ilgili tüm maliyetleri kapsadığını söylemek mümkündür.

Müşterileriniz ve saldırganlar hakkında açılacak tüm mahkemeler size yeni bir hukuki maliyet getirecektir. Bunların hepsinin siber sigorta faydaları kapsamında olduğunu unutmamak önemlidir.

Siber Sigortanın Faydaları Nelerdir?

Teknik açıdan bakıldığında, diğer sigorta türlerine göre çok daha gelişmiş bir personel, ekipman ve deneyim gerektiği açıktır. Sonuç olarak, siber sigorta birçok işletme tarafından sunulan yaygın bir hizmet değildir. Sadece uzun yıllar sigorta sektörüne önemli katkılarda bulunmuş, ileri görüşlü ve yenilikçi şirketlerde mevcuttur.

 

Sigorta kapsamı doğrudan teminat tarafından belirlendiğinden, bunları kendiniz belirleyebilir ve sonuç olarak fiyatlandırma noktasında kendi benzersiz hattınızı oluşturabilirsiniz. Poliçenize ihtiyaç duymadığınız bir sigorta teminatı eklemenize gerek yoktur.

Sigorta kapsamına giren bir siber suç durumunda, firma tüm mali sorumlulukları ve kayıpları karşılayarak, kuruluşunuzun ticari itibarının zedelenmemesini sağlar. Maddi bir kayıp olmaması, şirketinizin uzun vadede ayakta kalması için kritik öneme sahiptir. Öte yandan, veri kaybının ve kaybedilen verilerle ilgili yasal işlemlerin önlenmesi büyük bir rahatlama olabilir. Elbette, güvenlik yazılımı ilerledikçe, siber sigortanın ne olduğu sorusuyla ilgili güvenlik önlemlerini aşmak için yeni stratejiler geliştirilebilir.

Sonuç olarak, tüm önlemlere rağmen işletmelerin siber saldırılara karşı savunmasız kalması ve bunun sonucunda zarar görmesi mümkündür. Hasara neden olan unsur sigortanız kapsamında karşılanırsa, kaybınız anında tazmin edilebilir. Sigorta sağlayıcısından alacağınız tazminat miktarı, hasarın kapsamı, firmanızın konumu, sermayesi ve cirosu gibi bir dizi faktör tarafından belirlenecektir.