Samsung Smart TV AS000 hatası ve çözümü

Akıllı TV bağlantı sorunları tüm gününüzü durma noktasına getirebilir. Neyse ki Samsung, işleri tekrar çevrimiçi hale getirme konusunda bazı yararlı ipuçları sunuyor.

Samsung akıllı TV’lerdeki internet bağlantısı sorunları özellikle sinir bozucu olabilir çünkü çok çeşitli sorunlardan kaynaklanabilir, ancak bu aynı zamanda bunları düzeltmenin birçok yolu olduğu anlamına gelir. Herhangi bir Wi-Fi özellikli cihazla, her şeyin iyi çalışıyor gibi göründüğü anlar olacaktır, ancak bazı rastgele hatalar meydana gelir. Bu senaryolara yaklaşmanın en iyi yolu, en basit çözümün genellikle doğru olanı olduğunu hatırlamaktır.

Arızalı bir akıllı TV, belki de diğer ev ağı sorunlarından daha sinir bozucudur çünkü günlük hayatımızda bu ekranlara güvenmek çok kolaydır. Tüm eğlence ihtiyaçlarınız – isteğe bağlı filmler, spor, YouTube, Netflix, HBO – tek bir cihaz tarafından karşılandığında ve bu cihaz aniden çalışmayı durdurduğunda, boş zamanınız raydan çıkmış gibi hissediyor. Sorunu daha da karmaşık hale getirmek için, akıllı TV’ler kullanım kolaylığına yönelik olduğundan, genellikle sahiplerine sorunlar ortaya çıktığında neyin yanlış gittiğine dair ayrıntılı bir açıklama vermezler.

Yönlendiriciyi Sıfırlamak Genelde Hatayı Çözmektedir

Samsung’un ipuçları, başlangıçta akıllı TV’nin bağlantı durumu menüsüne bakmanızı önerir. Bu ekran, genellikle bir yüzde ile TV’nin yönlendiriciye bağlantısının ne kadar güçlü olduğunu size söyleyecektir. Bu genellikle bir mesafenin göstergesidir, bu nedenle yönlendirici TV’ye ne kadar yakınsa, yüzde o kadar yüksek olmalıdır. Bu, yönlendiricinin yeniden konumlandırılmasının muhtemelen gereksiz olduğu anlamına gelir, çünkü çok uzaktaki bir yönlendiricinin tutarlı bir soruna neden olması muhtemeldir.

Bu, yönlendiricinin sıfırlanmasına neden olur. Basmakalıp “açmayı ve kapatmayı deneyin” çözümü gibi görünse de, kablosuz bir yönlendiriciyi kapatıp açmak çok yararlı bir işlemdir. Gücü on saniyeliğine fişten çekip sonra tekrar prize takmanın eski bekleme modu, yönlendiricinin tüm başlatma işlemlerini birinci adımdan tekrar çalıştırmasına izin verdiği için çalışır. Bağlantınızı kesintiye uğratan sorun bir hata veya bellek sızıntısından kaynaklanıyorsa (son derece yaygın sorunlar), en baştan başlamak genellikle bu sorunları çözecektir. Ayrıca, bunun yürütülmesi kolay bir sorun giderme yöntemi olmasına yardımcı olur.

Çoğu durumda, ağ ortamıyla ilgili hiçbir şey değişmediyse (yönlendirici taşınmadıysa, ev Wi-Fi ağınıza bağlanan büyük bir yeni cihaz akışı olmaz) ve yönlendiriciyi sıfırlamak yardımcı olmadıysa, DNS’yi değiştirmenin devreye girdiği yer burasıdır. Ve eğer bu sorunu çözmezse, sonraki adım internet servis sağlayıcınızla ilgili daha büyük bir sorun mu yoksa bir donanım sorunu mu olduğunu incelemektir. Bununla birlikte, hemen hemen her durumda, bir yönlendirici sıfırlama işlemi hile yapmalı ve Samsung TV’nizi tekrar bağlamalıdır.