WordPress OneSignal Entegrasyonu Nasıl Yapılır

Hemen hemen her sitenin kullandığı push bildirimlerini siz de WordPress altyapısı kullanan sitenizde kullanmak istiyorsanız bunun için birden fazla eklenti bulunmaktadır. Bu eklentilerden en popüler olanı OneSignal olduğu için bunu anlatmak istedim. Anlatılanları eksiksiz yaptığınız takdirde hata ile karşılaşmayacaksınız. Şimdi başlayalım : )

OneSignal Eklentisi Nasıl Kurulur ?

Öncelikle WordPress admin paneline giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra sol panelde bulunan eklentiler kısmına tıklayın ve panelde bulunan yeni ekle butonuna basın. Açılan ekranda sağ yukarıdaki arama kısmına OneSignal yazın ve aratın. Arama sonuçlarındaki ilk eklentiyi kurun ve aktif edin. Bu işlemden sonra admin panelde OneSignal Push isimli yeni bir alan belirmiş olacak. Şimdi bu kısımdan sonra admin panelde yapacak bir işlem kalmadı. Alttaki adımları takip ederek OneSignal ile ilgili gerekli ayarları yapmanız gerekiyor. Bu ayarların sonunda tekrar bu alana geri dönüş yapacağız.

OneSignal Hesabı Nasıl Oluşturulur ?

OneSignal hesabı oluşturmak için yapmanız gereken öncelikle internet sitesini ziyaret etmek. Siteye giriş yaptıktan sonra üst kısımda bulunan menüden Capabilites kısmının üzerine gelin ve açılan kısımdan Web Push‘a tıklayın.

Bu resim yeniden boyutlandırıldı. Resmin tamamını görüntülemek için bu çubuğu tıklayın. Orijinal görüntü 1217×551 boyutunda.

Uğraşmak istemiyorsanız direk bu linke basarak ulaşabilirsiniz : https://onesignal.com/webpush

Ardından ekranın sol tarafında bulunan Get Your Free Account butonuna basın ve OneSignal sitesine kaydınızı gerçekleştirin. Kayıt olurken e-posta onayı istediği için kullandığınız bir mail adresi girdiğinizden emin olun.

OneSignal Push Notifications Oluşturma

Kayıt işleminin ardından artık OneSignal yönetici paneline artık ulaşabiliyoruz. Yönetici paneline giriş yaptıktan sonra Add a new app bağlantısına tıklayın. Açılan ekranda sizden bu uygulama için bir isim isteyecek, istediğiniz bir ismi yazabilirsiniz. İsim işleminin ardından ise sizden bildirim türünü seçmenizi istiyor, bu kısımda web push’u seçmelisiniz. Bunu da yaptığınıza göre sıra geldi entegrasyon kısmına. Orta kısımda bulunan WordPress Plugin Or Website Builder’a tıklayın ve ardından wordpress’i seçin. Bitmedi mi ? Dediğinizi duyar gibiyim. Merak etmeyin çok az kaldı : ) Son olarak sayfanın aşağısına inin ve site bilgilerinizin istendiği kısmı kurallara uygun şekilde doldurun.

OneSignal Eklenti Ayarları

Yukarıdaki ayarları bitirip kayıt ettikten sonra APP ID ve API KEY kısmı ile karşılaşacaksınız. Bunlar wordpress admin panelinde eklentiyi kurduktan sonra bu kısımda işimiz şimdilik bitti demiştik ya o kısımda işimize yarayacak. WordPress admin paneline giriş yapın ve eklentiyi kurduktan sonra gelen OneSignal sekmesine tıklayın. Configuration sekmesine gelin ve onesignal sitesinden aldığınız app id, ip key ve uygulamayı oluştururken sizden bir isim istemişti o ismi bu ekrandaki ilgili yerlere doldurun.

Aslında eklentinin kurulumu ve ayarları burada sonlanıyor. Bundan sonra wordpress admin paneli üzerinden yapılacak olan ayarlar tamamen sizin zevkinize kalmış. Prompt Settings & Subscription Bell kısmına gelerek kendi zevkinize göre ayarlamaları yapabilirsiniz.