Igfxpers.exe nedir? Igfxpers.exe Ne işe Yarar? Igfxpers.exe bir virüs mü?

Igfxpers.exe, Intel grafik kartları ve Intel’in yerleşik GPU’ları ile ilgilidir. Bu nedenle, bilgisayarınızda çalışırken bulabileceğiniz tamamen güvenli bir işlemdir.

Nadiren, bir hataya neden olabilir. Rastgele oluyor gibi görünüyor ve bilgisayarınızın kilitlenmesine neden olarak yeniden başlatma gerektirebilir ve üzerinde çalıştığınız şeyin kaybolmasına neden olabilir. Dosyanın kaldırılması hatayı önler.

igfxpers.exe nedir?

Igfxpers.exe, Intel’in kalıcılık modülüyle ilişkilidir ve Graphics Media Accelerator Driver’ın bir parçası olarak Intel veya Nvidia grafik kartlarıyla ilgilidir. Intel’e göre, ekran sürücülerinin düzgün çalışması için kritik öneme sahiptir ve kapatılmamalıdır.

Ancak Windows 7, Windows 8.1 ve Windows 10 gibi çeşitli Windows sürümleri için gerekli değildir. Bu nedenle, bilgisayarınıza zarar vermeden hatayı önleyerek güvenle devre dışı bırakılabilir.

Gerçekte yaptığı şey, Intel HD Graphics Kontrol Paneline erişmenizi sağlayan “Grafik Özellikleri” seçeneğini eklemektir. Intel Denetim Masası içindeki ayarların çoğunu yalnızca Windows “Kişiselleştir” seçeneklerini kullanarak değiştirebilirsiniz, bu da onu gereksiz bir işlem haline getirir.

Igfxpers.exe Ne işe Yarar

Neden igfxpers.exe’yi Kaldırmalısınız?

Intel bunun önemli bir süreç olduğunu söylese de, devre dışı bırakmak kullanıcı deneyimini ya da bilgisayarın çalışmasını engellemez. Nitekim devre dışı bırakmak, bilgisayarınızın daha az sistem kaynağı kullanmasını sağlar.

igfxpers.exe Nasıl Silinir

igfxpers.exe dosyasını silmek oldukça basittir. Bunu yapmak için yapmanız gerekenler:

  • Dosya gezginindeki arama özelliğini kullanarak ve gizli dosya ve klasörleri gösterme seçeneğinin etkinleştirildiğinden emin olarak arayın.
  • igfxpers.exe dosyasını bulduktan sonra silebilirsiniz.

Gizli Dosya ve Klasörler Nasıl Gösterilir

igfxpers.exe dosyasını bulamıyorsanız, gizli dosya ve klasörleri etkin gösterme seçeneğiniz olmayabilir. Windows 10’da bunu şu şekilde yaparsınız:

  • Dosya gezgininde sol üst köşedeki “Görünüm” sekmesine tıklayın
  • Gizli Öğeler” seçeneğini işaretleyin ve işiniz bitti

igfxpers.exe’yi yeniden yüklemek isterseniz, grafik sürücülerinizi yeniden yüklemeniz gerekir, ancak onsuz da sorun olmaz.