Dashost.exe Nedir? Dashost.exe Ne işe Yarar? Dashost.exe Zararlı mı?

Windows 11/10 bilgisayarınızda dasHost.exe’yi görüyorsanız ve ne olduğunu merak ediyorsanız, sizin için anlattık. Bu kılavuzda, dasHost.exe’nin ne olduğunu ve dasHost.exe’nin internet erişimine izin vermeniz gerekip gerekmediğini tartışıyoruz.

dasHost.exe nedir?

Device Association Framework Provider Host (dasHost.exe) dosyası, Windows’ta Microsoft tarafından varsayılan bir dosya olarak bulunur. Bu, Microsoft tarafından geliştirildiği için güvenli ve güvenilir bir dosyadır. Bilgisayarımızla klavye, fare, Bluetooth hoparlör vb. gibi birçok cihaz kullanıyoruz. Bu cihazlar dasHost dosyası kullanılarak Windows’a bağlanır.

Hiçbir virüsten koruma yazılımı onu işaretlemez ve onu yalnızca diğer işlemlerle birlikte Görev Yöneticisinin hizmetler listesinde bulabiliriz. Ayrıca işletim sisteminin yalnızca System32 klasöründe bulunur. Sadece orada mevcutsa yasaldır. System32 klasöründen başka bir yerde bulunuyorsa, onu antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programları ile tarayıp ondan kurtulmalıyız.

dasHost.exe’nin bir virüs olduğunu düşünüyorsanız, bir dosyanın kötü amaçlı olup olmadığını aşağıdaki yollarla doğrulayabilirsiniz:

  • dasHost.exe’nin konumu
  • Dosyanın adlandırılması
  • Dosyanın boyutu
Dashost.exe ne işe yarar

dasHost.exe’nin konumu

Bilgisayarınızda System32 dışında herhangi bir yerde dasHost.exe bulursanız, bu bir virüstür. Antivirüs veya kötü amaçlı yazılımdan koruma programları ile taramanız ve hemen ondan kurtulmanız gerekir. dasHost.exe’nin konumunu Görev Yöneticisi’nden bulabilirsiniz.

Dosyanın adlandırılması

dasHost.exe hakkında şüpheleriniz varsa, dosyanın adını kontrol edin. Adın okunaklı olup olmadığına ve ‘o’ yerine 0 olmadan ve bu tür tekrarlanan yazımlar, vb. olmadan düzgün bir şekilde yazılıp yazılmadığına bakın. Dosya Özelliklerindeki Ayrıntılar sekmesini de kontrol etmeniz gerekir.

Dosyanın Boyutu

dasHost.exe’nin boyutu 100Kb’yi aşarsa, onu antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma programları ile taramanız gerekir. Yasal dosya asla 100 kb boyutunu geçmez.

Dashost exe’ye izin vermeli miyim?

Evet, fareyi, klavyeyi ve diğer kablolu veya kablosuz aygıtları bilgisayarınıza bağlamak için gerekli bir dosya olduğundan dasHost.exe işlemine izin vermelisiniz. Herhangi bir nedenle güvenli olmadığını düşünüyorsanız, yukarıdaki yöntemleri kullanarak meşruiyetini doğrulayabilirsiniz.

Device Association Framework Sağlayıcı Ana Bilgisayarı güvenli mi?

Evet, Device Association Framework Provider Host (dasHost.exe), Windows işletim sisteminde Microsoft tarafından sağlanan güvenli bir dosyadır. Onsuz, bilgisayarınıza kablolu veya kablosuz aygıtlar bağlayamazsınız.