Explorer.exe Nedir? Explorer.exe Çökme Hatası, Explorer.exe Silindi Ne Yapmalıyım?

Orijinal explorer.exe dosyası, Microsoft Windows İşletim Sisteminin bir yazılım bileşenidir.

Microsoft’un orijinal “Explorer.exe” işlemi “C:\Windows“ta bulunur ve dosya yöneticisi, masaüstü, Başlat menüsü ve görev çubuğu dahil olmak üzere Windows İşletim Sisteminin Grafik Kabuk bileşenini yönetir.

İşlem adı Shell’in 1996 yılında Windows NT ile piyasaya sürülmesinden bu yana sabit kalmasına rağmen, resmi adı Windows Gezgini’nden Dosya Gezgini’ne değişmiş ve farklı sürümlerde belirli özellikler ve seçenekler tanıtılmış ve kaldırılmıştır.

Varsayılan olarak, “Userinit.exe” tarafından kullanıcı oturum açtıktan sonra başlatılır; bu, grup ilkelerini kontrol etmek de dahil olmak üzere kullanıcı ortamını kısmen başlatır ve ardından “Kabuk” kayıt defteri anahtarına başvurur; bu, varsayılan Shell işleyicisi olarak “Explorer.exe“nin yerini alacak şekilde değiştirilebilir.

Explorer.exe” adı genellikle birçok trojan, virüs tarafından kendilerini veya yükledikleri dosyaları gizlemek için kullanılmaktadır.

Explorer.exe“yi bulmaya yönelik şüpheli kayıt defteri anahtarları arasında “CurrentVersion\Run”, RunOnce veya RunServices bulunur; bulunması en tehlikeli konumlar “C:\Program Files” veya “Common Files“ın alt klasörleridir.

Kısaca Explorer.exe Nedir?

Explorer.exe, Microsoft Corporation tarafından geliştirilen güvenli bir dosyadır. Dosya, Microsoft Windows İşletim Sisteminin bir parçasıdır. Explorer.exe dosyası, genellikle Windows Gezgini olarak adlandırılan bir Windows GUI kabuğudur. Grafiksel kullanıcı arayüzü, sabit sürücülerinizi, klasörlerinizi ve dosyalarınızı görmenizi sağlar. İlk başta explorer.exe yalnızca dosyalara göz atmak için kullanıldı, ancak daha yeni Windows sürümlerinin piyasaya sürülmesiyle görev tabanlı bir dosya yönetim sistemi haline geldi.

Explorer.exe Nedir – Explorer.exe Çökme Hatası, Explorer.exe Silindi Ne Yapmalıyım

Explorer.exe’nin Önemi Nedir?

Bu işlem, Windows’un çalışması için beklediğiniz kadar hayati değildir ve genellikle diğer uygulamalar üzerinde olumsuz bir yan etkisi olmaksızın Görev Yöneticisi’nden durdurulabilir (ve yeniden başlatılabilir).

Explorer.exe Virüs Bulaşması – Hatası Durumunda Ne Yapılmalı?

Bazen explorer.exe bozulur veya virüs bulaşır. Bu olduğunda, masaüstü düşer ve herhangi bir simge göremezsiniz, görev çubuğu yoktur – tüm sahip olduğunuz masaüstü arka planınızdır. Bazen her şey yolundaymış gibi görünür, ancak önyüklemeden hemen sonra düşer, sonra yeniden belirmeye ve o kadar hızlı kaybolmaya devam eder ki herhangi bir programı çalıştıramaz, belgeleri açamazsınız, vb.

Neyse ki, Windows’u yeniden yüklemek zorunda kalmadan bu sorunu çözmenin bir yolu var:

  • Kayıt Defterini Yedekleyin
  • Görev Yöneticisini açın (Ctrl+Alt+Del veya Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basın)
  • Ardından Dosya – Yeni Görev (Çalıştır) öğesine tıklayın.
  • Çalıştır kutusuna regedit yazın ve Tamam’a tıklayın.
  • Aşağıdaki kayıt defteri anahtarına göz atın:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Image File Execution.options
 • Bu anahtarın altında explorer.exe ve iexplorer.exe adında alt anahtarlar olabilir. Bu anahtarlar, Image File Execution.options kayıt defteri anahtarının altında listelenmemelidir. Onları tamamen silin.
 • Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni kapatın.
 • Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Başka bir virüs yoksa, Windows masaüstü yüklenmelidir.

Explorer.exe Hatalarının Çözümü