Dexofen 25mg Nedir – Ne İşe Yarar – Nasıl Kullanılır?

Dexofen gibi iltihap önleyici ağrı kesicilere ayrıca steroid olmayan iltihap önleyici ilaçlar  veya bazen sadece ‘anti-enflamatuar’ denir. Dexofen, kas burkulmaları ve gerilmeleri, adet (adet) ağrısı ve diş ağrısı gibi kısa süreli ağrılı durumları tedavi etmek için kullanılır.

Dexofen, siklo-oksijenaz enzimleri adı verilen doğal kimyasalların etkisini bloke ederek çalışır. Bu enzimler, vücutta prostaglandinler adı verilen diğer kimyasalların yapılmasına yardımcı olur. Bazı prostaglandinler, yaralanma veya hasar bölgelerinde üretilir ve ağrı ve iltihaplanmaya neden olur. COX enzimlerinin etkisini bloke ederek daha az prostaglandin üretilir, bu da ağrının hafiflediği anlamına gelir.

Dexofen Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bazı ilaçlar belirli koşullara sahip kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ancak ekstra özen gösterilmesi durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerle Dexofen kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun şunları bilmesi önemlidir:

Daha önce mide veya oniki parmak bağırsağı ülseriniz varsa veya Crohn hastalığı veya ülseratif kolit gibi iltihaplı bağırsak rahatsızlığınız varsa.
Astımınız veya başka bir alerjik rahatsızlığınız varsa.
Hamileyseniz, bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız veya emziriyorsanız.
Karaciğerinizin çalışma şekliyle ilgili herhangi bir sorununuz varsa veya böbreklerinizin çalışma şekliyle ilgili herhangi bir sorununuz varsa.
Kalp rahatsızlığınız veya kan damarlarınız veya dolaşımınızla ilgili bir sorununuz varsa.
Yüksek tansiyonunuz varsa.
Herhangi bir kan pıhtılaşma sorununuz varsa.
Yüksek kan şekeri veya kolesterol seviyeniz varsa.
Sistemik lupus eritematozus gibi bir bağ dokusu bozukluğunuz varsa. Bu, lupus veya SLE olarak da adlandırılan inflamatuar bir durumdur.
Başka ilaçlar alıyorsanız. Bu, reçetesiz satın alabileceğiniz, aldığınız tüm ilaçları ve ayrıca bitkisel ve tamamlayıcı ilaçları içerir.
Başka herhangi bir aspirin, ibuprofen, diklofenak ve indometasin gibi veya başka herhangi bir ilaca alerjik reaksiyon gösterdiyseniz.

Dexofen Nasıl Kullanılır

Dexofen almaya başlamadan önce, paketin içinden üreticinin basılı bilgi broşürünü okuyun. Size tabletler hakkında daha fazla bilgi verecek ve bunları kullanırken yaşayabileceğiniz yan etkilerin tam listesini sağlayacaktır.

Doktorunuz size kaç tablet alacağınızı ve ne sıklıkta alacağınızı söyleyecektir, ancak bu, her gün toplamda üç adet 25 mg tablet olmayacaktır. Durumunuza bağlı olarak, 4-6 saatte bir yarım 25 mg tablet veya sekiz saatte bir 25 mg tablet almanız istenecektir. Size kısa bir tedavi verilecektir – ağrı geçtikten sonra tabletleri almayı bırakabilirsiniz.

Tabletleri bir bardak su ile birlikte alınız. Mideniz boşken alırsanız daha hızlı çalışırlar, bu nedenle ideal olarak yemekten yaklaşık 30 dakika önce alınmalıdırlar. Bununla birlikte, tabletleri almak sizi rahatsız ediyorsa, o zaman herhangi bir hastalık hissini azaltmaya yardımcı olacağından, dozlarınızı yemekten sonra almanız daha iyi olacaktır.

Bir doz almayı unutursanız, bir sonraki dozunuzun zamanı gelmedikçe, hatırladığınız anda onu alınız. Bir sonraki dozunuzun zamanı geldiyse, zamanı gelen dozu alın, ancak unutulan dozu dışarıda bırakın. Kaçırılan bir dozu telafi etmek için iki dozu birlikte almayın.

Dexofen Yan Etkileri

Yararlı etkilerinin yanı sıra çoğu ilaç, herkeste görülmese de istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Aşağıdaki tablo dexofen ile ilgili daha yaygın olanlardan bazılarını içermektedir. İlacınız ile ilişkili olabilecek yan etkilerin tam listesini bulabileceğiniz en iyi yer, ilaçla birlikte verilen üreticinin basılı bilgi broşürüdür. Alternatif olarak, aşağıdaki referans bölümünde bir üretici bilgi broşürü örneğini bulabilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız edici hale gelirse doktorunuz veya eczacınızla konuşun.