Isass.exe Nedir? Isass.exe Virüsü, Isass.exe Hatası Çözümü Nelerdir?

Isass.exe, işletim sistemi için güvenlik politikasıyla ilgilenen bir Windows işlemidir. Örneğin, bir Windows kullanıcı hesabında veya sunucuda oturum açtığınızda lsass.exe, oturum açma adını ve parolayı doğrular.

Eğer lsass.exe’yi sonlandırırsanız, muhtemelen Windows’tan çıkış yaptığınızı göreceksiniz. lsass.exe ayrıca Windows Güvenlik Günlüğü’ne yazar, böylece diğer güvenlik ilkesi sorunlarıyla birlikte başarısız kimlik doğrulama girişimlerini orada arayabilirsiniz.

Isass.exe Nedir?

lsass.exe, Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistem Hizmeti anlamına gelir. Microsoft Windows’ta, c:\windows\system32 veya c:\winnt\system32 dizinindeki lsass.exe dosyası, Yerel Güvenlik Yetkilisi Alt Sistem Hizmeti’dir. LSA kabuğunun dosya açıklamasına sahiptir.

Bilgisayarınızdaki Microsoft Windows güvenlik ilkelerinin, yetki alanı kimlik doğrulamasının ve Active Directory yönetiminin önemli bir bileşenidir.

Isass.exe Hatası Çözümü

Isass.exe ne işe yarar?

lsass.exe, tüm Windows güvenlik sistemi ilkelerini ve kimlik doğrulamasını kontrol eder.

Isass.exe bir virüs mü?

Microsoft Windows’ta bulunan lsass.exe (L değil i) dosyası casus yazılım, truva atı veya virüs değildir. Ancak, bilgisayarınızdaki herhangi bir dosya gibi, bir virüs veya truva atı tarafından bozulabilir. Virüsten koruma programları, virüs bulaşmışsa bu dosyayı algılayabilir ve temizleyebilir. Bu dosya Microsoft Windows’un bir parçası olduğundan, kullanıcılar bu dosyayı virüs bulaştığını düşünürlerse asla silmemeli veya kaldırmamalıdır, bırakın virüsten koruma programının bu işi halletmesine izin verin.

Görev Yöneticisi işlemlerinden lsass.exe’yi kaldırılmalı mı?

Hayır. lsass.exe, Windows ile ilgili sorunlara neden olmadan Görev Yöneticisi’nden kaldırılamayan kritik bir sistem işlemidir. Görev lsass.exe’yi Sonlandırmaya çalışırken, aşağıdaki hatayı veren İşlem Sonlandırılamıyor penceresini alacaksınız.

Bilgisayar lsass.exe hatası nedeniyle yeniden başlatılıyorsa

Bilgisayarınız lsass.exe dosyası nedeniyle sürekli yeniden başlatılıyorsa veya parolanızı değiştirirken lsass.exe hatası alıyorsanız aşağıdaki adımları izleyin.

  • Windows’a önyükleme yaptıktan sonra Başlat’a tıklayın ve Çalıştır’ı seçin. (Windowstuşu+R)
  • Çalıştırma satırına: shutdown -a yazın ve Enter’a basın.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra aşağıdaki adımlarla devam edin.

Bu sorunun düzeltilmesine yardımcı olacak güncellemelerin listesi için web tarayıcınızı açın ve Microsoft Güvenlik Bülteni’ni (MS04-11) ziyaret edin.

Microsoft sayfalarından veya Windows güncelleme sayfalarından herhangi birini açamıyorsanız sonraki bölüme geçin.

Dosya indirildikten sonra, yüklemek için dosyaya çift tıklayın.

Bilgisayarınızda NAT yönlendirici gibi bir donanım güvenlik duvarı veya yüklü ve çalışan bir yazılım güvenlik duvarı programı olduğundan emin olun. Güvenlik duvarınız yoksa veya emin değilseniz ve Windows XP’ye sahipseniz, Windows XP ile yüklenen güvenlik duvarını her zaman etkinleştirebilirsiniz.

Microsoft Windows Güvenlik Duvarı nasıl etkinleştirilir veya devre dışı bırakılır.

Bilgisayarınızın mevcut tüm Windows güncellemelerine sahip olduğundan emin olun.