Argan Yağı Nedir? Faydaları Nelerdir?

Argan yağı faydalı bitkisel yağ grubunda olan, Fas’ta bulunan Argania Spinosa isimli ağacın meyvelerinden elde edilen bir yağdır. Argan Yağı, el ve ayak bakımı, vücut, tırnak ve saç bakımında oldukça fazla kullanılan, etkileri konuşulan organik bir yağdır. Yapısındaki E vitamini ile siyah nokta ve sivilceleri kısa sürede yok eder. Işıl ışıl bir cilt görünümüne sahip olmanızı sağlar. Aynı zamanda içeriğindeki E vitamini etkisiyle yaşlanma geciktirici etkisi de bulunmaktadır. Argan meyvesi kolesterol düzeyi, kalp damar hastalıkları ve kanser üzerinde etkisinin olduğunu gösteren birtakım araştırmalar mevcuttur.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

1.Temel Besleyici Maddeler İçerir

Argan yağı, çoğunlukla yağlı asitlerden ve çeşitli fenolik bileşenlerden oluşmaktadır. Argan yağında bulunan oleik ve linoleik asitler, kalp sağlığına oldukça faydalıdır. Argan yağının yapısında bol miktarda E vitamini bulunmaktadır bu nedenle sağlıklı bir cilt, saç ve gözler için oldukça fayda sağlamaktadır. Bu vitamin aynı zamanda güçlü antioksidan özelliğine de sahiptir.

 1. Antioksidan ve Anti-Enflamatuar Etkisi Vardır

Argan yağının antioksidan etkisini sağlayan özelliğin sebebi yapısındaki çeşitli fenolik bileşenlerden kaynaklanmaktadır. Argan yağının içeriğinde bol E vitamini bulunması, serbest radikallerin hasar verici yan etkilerini hafifletmeyi sağlar. Bu nedenle güçlü antioksidan görevi görür. Yapılan bazı çalışmalar da bunu ispatlar niteliktedir. Argan yağı, deri üzerinde oluşan enfeksiyon bazlı iltihaplara veya yaralara iyi gelmesi sebebiyle direkt olarak cilt üzerine uygulanmaktadır.

 1. Kalp Sağlığına İyi Gelir

Argan yağı, omega-9 yağı olarak da bilinen oleik asit bakımından son derece zengindir. Avokado ve zeytinyağı gibi besinler içerisinde de bulunan oleik asidin kalp koruyucu etkileri olduğuna dair bazı bilgiler sıkça karşımıza çıkmaktadır. Yine bu araştırmaların birine göre argan yağının, kandaki antioksidan seviyesi üzerinde göstermiş olduğu etki nedeniyle kalp hastalıkları riskini düşürdüğü de öne sürülen bilgiler arasında yer almaktadır.

 1. Diyabet Hastalığında Olumlu Etkisi Vardır

Araştırmalar doğrultusunda yüksek şeker içerikli gıdalarla birlikte argan yağı ile beslenen farelerde, açlık kan şekerinin ve insülin direncinin düştüğü görülmüştür. Ancak bu verilerin insan açısından da geçerli kabul edilebilmesi daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

 1. Kanseri Önleyici Etkilere Sahiptir

Argan yağının bir takım kanser hücrelerinin gelişimini ve üremesini yavaşlatabileceğine dair bazı çalışmalar bulunmaktadır. Bu araştırma kapsamında gerçekleştirilen bir laboratuvar deneyi kapsamında Argan yağının bileşenleri prostat kanser hücrelerine uygulanmıştır ve kanser hücre gelişiminin %50 oranında engellendiği gözlemlenmiştir.

 1. Bazı Cilt Hastalıklarını Tedavi Eder

Argan yağı, yıllardır iltihaplı cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır. Argan yağı cilt üzerinde oluşan enfeksiyonlar üzerinde olumlu etkisi olması üzerine sıklıkla tercih edilir.

7.Cilt Yaşlanmasını Geciktirir

Argan yağı birçok cilt bakım ürünün içeriğinde yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, yaşlanmanın en büyük etkisi olan stresin, argan yağının düzenli bir şekilde tüketilmesi durumunda azalacağını gösterir. Benzer şekilde cilde doğrudan uygulanması durumunda, cilt onarımını desteklemekte ve cilt sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır

 1. Yaraları Çabuk İyileştirir

Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar doğrultusunda ikinci derece yanık yaralarına sahip farelere 14 gün boyunca verilen argan yağının yaraların iyileşme süresini kısalttığı gözlemlenmiştir ancak bu veriler kesin bir sonuç sağlamamaktadır. Kesin bir sonuç elde etmek için insanlar üzerinde yapılacak araştırmalar mevcut durumda şart görünüyor.

 1. Deri Üzerinde Oluşan Çatlaklara İyi Gelir

Herhangi bir bilimsel araştırmayla kesin olarak etkisi kanıtlanmamıştır ancak argan yağı, deri çatlaklarının önlenmesinde ve tedavi edilmesinde sıkça tercih edilmektedir. Araştırmalar argan yağının cilt esnekliğini arttırdığını da söylemektedir.

 1. Akne Tedavisinde Kullanılır

Argan yağının akne tedavisi üzerine çeşitli araştırılmalar yapılarak, olumlu sonuçlar verdiğini iddia edilmektedir. Yapılan araştırmalara bakıldığında argan yağının içerisinde yer alan antioksidan ve anti-enflamatuar bileşenlerinin akne sonucu meydana gelen kızarıklıkların ve tahrişin hafifletilmesinde hatta doğru şekilde kullanıldığında daha iyi sonuçlar sağladığı da söylenmektedir. Argan yağının cildiniz üzerinde etki sağlayıp sağlamayacağı da cilt problemlerinizin sebebine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin sorununuz kuru cilt ise argan yağı gözle görülür faydalar sağlayabilir. Ancak aknelerinizin hormonsal sıkıntılardan dolayı oluşuyorsa, yağın herhangi bir etki göstermesi beklenmemelidir.

 1. Tırnakları Besler

Argan yağı tırnak bakımı içinde sık sık kullanılmaktadır. Tırnak kenarında çıkan etler için argan yağından birkaç damla ile tırnak ve tırnak etlerine masaj yapabilirsiniz. Tırnak etleri problemlerini gidermek, soyulmalar durdurabilmek için oldukça etkili bir üründür. Uygulama yaparken elinize bir eldiven takıp 10 dakika boyu bekletirseniz bu argan yağının daha kolay emilmesini sağlar.

 1. Dudakları Güzelleştirir

Argan yağının faydaları cilt, tırnak ve saçla sınırlı değildir. Aynı zamanda dudak güzelliği içinde etkili bir bakım yağıdır. Kış aylarında dudaklara nemlendirici özelliği verebilmek için argan yağından faydalanılır ve çatlaklar önlenir.

Argan Yağının Cilde Faydaları

 • Ciltte meydana gelen yanık ve aşırı pigment birikimini engellemektedir.
 • Güneşin neden olduğu cilt hasarlarından korur.
 • Cildi nemlendirir.
 • Sivilce ve akne oluşumunu engeller.
 • Kırışıklıklara engel olur.
 • Vücutta çatlak oluşumunu engeller.

Argan Yağının Saça Faydaları

 • Saçları besler.
 • Saçların nem ihtiyacını sağlar.
 • Saçların dökülmesini engeller.
 • Saçları yıpranmaya karşı korur.
 • Saçların kolayca şekillenmesini sağlar.
 • Saçların hızlı ve sağlıklı uzamasını sağlar.
 • Saçlardaki mat görünümü azaltarak ışıldamasını sağlar.