5 Adımda Tsunami Nasıl Oluşur?

Beş adımda Dünya’nın en yıkıcı güçlerinden biri olan tsunami şu şekilde ortaya çıkıyor;

 

1. Aktivasyon

Bir tsunami, bir deprem, volkanik patlama veya toprak kayması ile denizden çok uzaklarda başlar. Deniz tabanındaki ani hareket, üstündeki suyu değiştirir. Dikey hareket başlangıçta bir metreden az olsa da, geniş bir alanı kaplar ve yer değiştiren toplam su hacmi çok büyüktür.

2. İnşaa

Derin suda, dalga hızla yayılır. Dalga bu noktada yalnızca 30 cm yüksekliğinde olabilir ve fark edilmesi zor olabilir, ancak saatte 800 km’den fazla yol alır. Yaklaşık 100 m aralıklı normal, rüzgarla çalışan dalgaların aksine, birbirini takip eden tsunami dalgası tepeleri arasında 200 km’ye kadar mesafe olabilir.

5 Adımda Tsunami Nasıl Oluşur

3. Oluşum

Her dalganın bir zirvesi ve bir çukuru vardır ve bazen bir tsunaminin çukuru zirveden önce karaya ulaşır. Bu, gelgitin normalden yüzlerce metre öteye gitmesi gibi bir dezavantaja neden olur. Bu dezavantaj, zirve kıyıya ulaşmadan önce yaklaşık altı dakika sürer ve insanları dışarı çıkarabilir.

4. Yaklaşma

Dalga tepesi daha sığ suya ulaştığında, deniz tabanıyla sürtünme yavaşlamasına neden olur. Arkasından gelen daha hızlı su birikir ve dalga tepesini çok daha yükseğe iter. Dalga yüksekliği sonraki altı dakika boyunca artmaya devam edecek.

5. Darbe, Patlama

Çoğu tsunamide kırılma dalgası tepesi yoktur, bunun yerine hızla gelen bir gelgiti andırırlar. Bu, yollarına çıkan insanları, ağaçları, arabaları ve küçük binaları süpürerek inanılmaz miktarda suyu bir kilometreye kadar içeri itebilir. Bir sonraki dezavantajda, insanlar ve nesneler denize süpürülebilir.