404 Sayfası Nedir ve Bu Sayfa Ne işe Yarar?

404 Sayfası nedir? – 404 sayfası internetin temel unsurudur.

404 sayfası, “hata sayfası” veya “Sayfa Bulunamadı” sayfası olarak da bilinir. Bu sayfa, kullanıcının istediği alana ulaştığını ancak URL yolunun hiçbir bilgi sağlamadığını belirtir.

Bu tanımı biraz parçalayalım.

Genel olarak konuşursak, URL’lerin üç bölümü vardır:

  • Protokol
  • Alan Adı
  • Yol

Örnek olarak “https://site.com/blog” web adresini düşünün. Protokol “https://”, alan adı “site.com” ve yol ise “/blog”.

Alan adınızı doğru aldılar, böylece sunucu sitenize ulaşabildi. Ancak izlemeye çalıştıkları yol, kelimenin tam anlamıyla hiçbir yere götürmez. İşte o zaman 404 sayfanız belirir.

Son olarak, “404” hatası bir HTML kodu yanıtını ifade eder.

404 Sayfa Neden Önemlidir?

Yukarıdaki yanlış yazım sorunlarının yanı sıra, 404 sayfa, sitenizdeki bozuk veya ölü bağlantıları kapsar.

404 sayfanız, bu bozuk bağlantıya tıklayan ziyaretçileri yakalar, böylece sitenizden geri dönmezler veya bozuk bir sayfaya yönlendirilmezler. Bunun yerine, “Sayfa Bulunamadı” yazan basit bir hata mesajı alırlar ve geri dönüp baştan başlayabilirler.

Bozuk bağlantıları düzeltmek “site hijyenini” ve organik arama sonuçlarını iyileştirir. Web geliştiricileri, güncel olmayan bağlantıları güncellenmiş olanlara yönlendirmek için araçlar da kullanır.

Ancak yine de yedek olarak bir 404 sayfasının yerinde olması önemlidir.

404 Sayfasını Doğru Kullanma

Yeni bir web sitesi geliştiriyorsanız, tasarımcınız standart kurulumunuzun bir parçası olarak bir 404 sayfası oluşturmalıdır. WordPress gibi içerik yönetim sistemleri, sitenize 404 sayfa eklemeyi kolaylaştırır.