Whatsapp Silinen Mesajları Görme [%100 Etkili]

Arşivlenmiş veya silinmiş WhatsApp mesajlarının nasıl kurtarılacağını ve ayrıca mesajları gelecekte güvende tutmak için yedekleme stratejilerini öğrenin.

Silinen veya eksik WhatsApp mesajlarını kurtarmanız mı gerekiyor? Duruma göre kesinlikle mümkün.

Aşağıda, iPhone veya Android cihazınızda silinen WhatsApp mesajlarını nasıl kurtaracağınızı öğreneceksiniz. Ardından, WhatsApp mesajlarınızı bir daha asla kaybetmemenizi sağlamak için gelişmiş bir WhatsApp yedekleme planını nasıl kuracağınızı öğreteceğiz.

WhatsApp Sohbet Yedeklerini Anlama

Silinen WhatsApp mesajlarını almak için uygulamanın ayarlarında Sohbet Yedekleme’yi etkinleştirmiş olmanız gerekir. Buna ulaşmak için iPhone uygulamasının alt çubuğundaki Ayarlar sekmesine dokunun veya Android’de sağ üstteki üç noktalı menüyü açın ve Ayarlar’ı seçin.

Oradan Sohbetler > Sohbet yedeklemesine gidin. Burada (iOS’ta Otomatik Yedekleme ve Android’de Google Drive’a Yedekleme altında), WhatsApp birkaç yedekleme sıklığı sunar:

Günlük
Haftalık
Aylık
Kapalı

Android’de WhatsApp her gece yerel bir yedekleme yapar, ancak telefonunuzu kaybederseniz bu size yardımcı olmaz. Bu nedenle bulut yedeklemeleri hayati önem taşır.

WhatsApp, siz yenilerini oluştururken eski yedekleme dosyalarını siler. iPhone uygulaması yalnızca en son yedekleme dosyasını tutarken, Android sürümü “son yedi güne kadar” yedekleme dosyalarını tutar. İhtiyaçlarınız için doğru yedekleme sıklığını seçerken bunu aklınızda bulundurun.

Günlük otomatik yedeklemeler alarak WhatsApp mesajlarını sildikten hemen sonra kolayca kurtarabileceksiniz. Öte yandan, haftalık otomatik yedeklemeler, son sohbet mesajlarını kaybetme pahasına silinen WhatsApp mesajlarını kurtarmak için zamanda daha geriye gitmenize olanak tanır.

Android cihazlar için daha gelişmiş bir yedekleme planı için aşağıdaki “Android için Gelişmiş WhatsApp Yedekleme Stratejisi” bölümüne gidin.

WhatsApp’ta Arşivlenmiş Sohbetler Nasıl Kurtarılır

Silinen WhatsApp mesajlarını kurtarmaya bakmadan önce, sohbeti silmemiş, arşivlemiş olabilirsiniz. Ama fark nedir?

Arşivleme, sohbeti listenizden kaldırır ve şimdilik bitirdiğiniz konuşmaları gizlemenize olanak tanır. Tekrar erişmek için istediğiniz zaman bir sohbeti arşivden çıkarabilirsiniz ve arşivleme sohbetteki hiçbir şeyi silmez. Tersine, bir sohbeti silmek, içeriğini siler, böylece artık sizin için erişilebilir olmazlar.

iPhone’da, bir sohbeti arşivlediğinizde, cihazınızı sallayarak ve arşivlenmiş sohbeti kurtarmak için Geri Al’ı seçerek arşivlemeyi hemen tersine çevirebilirsiniz. Ancak bunu kaçırsanız bile, daha sonra arşivlenmiş WhatsApp sohbetlerini almak kolaydır.

iPhone’da bir WhatsApp sohbetini arşivden çıkarmak için:

Arşivlenmiş Sohbetler görünene kadar sohbet listesinde yukarı kaydırın.
Üzerine dokunun, ardından geri yüklemek istediğiniz sohbette sağdan sola kaydırın.
Görüntülenen Arşivden Çıkar düğmesine basın.

Android’de bir sohbeti arşivden çıkarmak için:

Sohbet listesinin en altına gidin ve Arşivlenmiş sohbetler’e (X) dokunun.
Kurtarmak istediğiniz sohbeti basılı tutun.
Yukarı bakan bir ok içeren bir kutuya benzeyen, sağ üstteki arşivden kaldır simgesine dokunun.

Silinen WhatsApp Mesajları Nasıl Kurtarılır

Silinen WhatsApp mesajlarını yedekledikten sonra nasıl geri alacağınızı mı merak ediyorsunuz? WhatsApp yedeğinizi cihazınızda WhatsApp’ı kaldırıp yeniden yükleyerek geri yükleyebilirsiniz.

Uygulamayı yeniden yüklediğinizde, yedekleme dosyasından mesaj geçmişinizi geri yüklemeniz istenecektir. Geri Yükle’ye dokunun, her şeyi en son yedeklemeden alırsınız. Yedekleme dosyasını daha sonra geri yükleyemeyeceğiniz için, istendiğinde bunu yaptığınızdan emin olun.

Silinen WhatsApp mesajlarını kurtarmanın bu yöntemi, bir yedeğiniz olduğu sürece hem Android hem de iPhone’da çalışır. Bununla birlikte, yalnızca seçtiğiniz otomatik yedekleme sıklığı dahilinde yedeklenmiş mesajları kurtarabileceğinizi unutmayın.

Örneğin, uygulamayı günlük yedeklemeye ayarladıysanız, bir sonraki günlük yedekleme gerçekleşmeden önce silinen sohbetleri kurtarabilirsiniz. Ancak, belirli mesajları sildikten sonra uygulama yeni bir yedekleme yaptıysa, bunlar tamamen kaybolur.

WhatsApp’ta Silinen Medya Nasıl Kurtarılır

Umarım, yedekleme dosyanızı geri yüklemek, sohbetlerinizden silinen tüm medyaları almanıza izin verir. Ancak bu işe yaramadıysa, WhatsApp’tan silinen fotoğrafları kurtarma kılavuzumuzu okuyun.

Android’de, bir dosya gezgini uygulamasını açıp /WhatsApp/Media’ya gidebilirsiniz. Oradan, kurtarmak istediğiniz silinmiş fotoğrafları bulana kadar klasörleri gözden geçirmeniz yeterlidir.

WhatsApp’ta Ayarlar > Sohbetler’de Film Rulosuna Kaydet seçeneğini etkinleştirdiyseniz, iPhone’da görüntülerin yedek bir kopyası cihazınıza kaydedilmiş olmalıdır.

Ek medya kurtarma yöntemleri için yukarıdaki kılavuza bakın.

WhatsApp’ta Eski Silinmiş Sohbetler Nasıl Kurtarılır

Yeni bir WhatsApp yedeği çalıştırıldıktan sonra silinen mesajları geri almak biraz daha zordur. Başarınız, seçtiğiniz otomatik yedekleme sıklığına bağlı olacaktır.

İşletim sistemi yerel yedekleme dosyalarına erişmenize izin verdiğinden, aşağıdaki stratejinin yalnızca Android cihazlarda çalıştığını unutmayın. Bir iPhone kullanıyorsanız, diğer tek yönteminiz WhatsApp sohbetlerini silmeden önce yaptığınız bir iPhone yedeklemesini geri yüklemektir. WhatsApp sohbetlerini kurtarmanıza yardımcı olduğunu iddia eden üçüncü taraf uygulamalar var, ancak bunlar ucuz değil ve hiçbir garanti vermiyor.

Sürece dalmadan önce, Android’de eski WhatsApp sohbetlerini geri yüklemeye genel bir bakış:

Cihazınızda bir dosya gezgini uygulaması açın.
/WhatsApp/Veritabanlarına gidin.
msgstore.db.crypt12’yi msgstore-latest.db.crypt12 olarak yeniden adlandırın.
msgstore-YYYY-AA-GG.1.db.crypt12 adını msgstore.db.crypt12 olarak yeniden adlandırın.
WhatsApp’ı kaldırın.
Google Drive yedeklemeleri etkinse, Google Drive’ı açın, soldaki menüyü dışarı kaydırın, Yedekler’e dokunun ve WhatsApp yedekleme dosyasını silin.
WhatsApp’ı yeniden yükleyin.
İstendiğinde, yedekleme dosyasından geri yükleyin.