Taskhostw.exe nedir? Taskhostw.exe Ne işe Yarar? Taskhostw.exe Yüksek Cpu

Taskhostw.exe bir Windows işletim sistemi dosyasıdır. Taskhostw.exe’nin ana işlevi, bilgisayar her açıldığında DLL’lere dayalı Windows Hizmetlerini başlatmaktır. Bir Exe veya Yürütülebilir dosya yerine bir DLL yürütmekten sorumlu olan işlemler için bir ana bilgisayardır.

Windows işletim sisteminin bazı sürümlerinde genellikle taskhost.exe veya taskhostex.exe olarak taklit edilir.

Taskhostw.exe Nedir

Taskhostw.exe’nin ana işlevi, bilgisayar her açıldığında DLL’lere dayalı Windows Hizmetlerini başlatmaktır.

Yasal taskhostw.exe dosyası şu adreste bulunur:

C:\Windows\System32\taskhostw.exe

Başka bir yolda bulunduğunu görürseniz, kötü amaçlı yazılım olabilir. O zaman bir kötü amaçlı yazılımdan koruma taraması yapmak isteyebilirsiniz.

Windows Taskhostw.exe Yüksek Cpu

Windows 11/10’da taskhostw.exe nedir?

Taskhostw.exe, DLL’leri çalıştırmaktan sorumlu olan bir sistem dosyasıdır. Bazen Windows 11/10’da Görev Yöneticisi’nde görünebilir.

Taskhostw.exe yüksek CPU kullanımı

Hatalı DLL’ler taskhost.exe tarafından yüklenirse, bu yüksek bellek ve CPU kullanımına neden olabilir. Taskhostw.exe dosyasının şüpheli bir şekilde çalıştığını veya yüksek miktarda RAM veya CPU kullandığını fark ederseniz, şu önerileri deneyebilirsiniz:

  • Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırın.
  • Temiz Önyükleme Durumunda Sorun Giderin.

Sistem Dosyası Denetleyicisini Çalıştırın

CMD’yi Yönetici olarak çalıştırın ve ardından Sistem Dosyası Denetleyicisini çalıştırmak için aşağıdaki komutu yürütün:

sfc /scannow

Tarama tamamlandıktan sonra sisteminizi yeniden başlatın.

Temiz Önyükleme Durumunda Sorun Giderme

Soruna hangi üçüncü taraf Hizmetinin neden olabileceğini görmek için Temiz Önyükleme Durumunda sorun giderebilirsiniz. Temiz Önyükleme, minimum sürücü ve başlangıç programıyla bir sistemi başlatır. Bilgisayarı temiz önyüklemede başlattığınızda, bilgisayar önceden seçilmiş en az sayıda sürücü ve başlangıç programı kullanarak başlar ve bilgisayar en az sayıda sürücüyle başladığından, bazı programlar beklediğiniz gibi çalışmayabilir.

Taskhostw.exe bir virüs mü?

Hayır, Taskhostw.exe (System32 klasöründe bulunur) bir virüs değildir ve bilgisayarınızı daha sorunsuz hale getirmede çok önemli bileşenlerden biridir. Daha önce belirtildiği gibi, sisteminizde DLL dosyalarını yürütmekten sorumlu olan gerekli ana bilgisayardır. Windows 11 veya 10 veya başka herhangi bir eski sürümü kullansanız da, bu işlem aynı kalır.

Taskhostw.exe’yi silebilir miyim?

Taskhostw.exe bir Windows işletim sistemi işlemidir ve bu nedenle sorunsuz çalışma için gereklidir.

Çeşitli bilgisayar güvenlik yazılımları, bazen farklı nedenlerle onu kötü amaçlı yazılım veya virüs olarak etiketleyebilir. Güvenlik yazılımınız da aynısını yapıyorsa, onu İstisnalar’a eklemek isteyebilirsiniz.

Taskhostw.exe’yi engellemeli miyim?

Kötü amaçlı yazılım, Windows 11/10 bilgisayarınızda Taskhostw.exe dosyası olarak maskelenmiyorsa, bu yasal hizmetin çalışmasının engellenmesi önerilmez.

DLL dosyalarının yürütülmesinden sorumludur, bilgisayarınızda herhangi bir gecikme veya hata olmadan bir sürücü veya yazılım çalıştırmanız gerekir. Ancak, Taskhostw.exe normalden daha fazla kaynak tüketirse, onu sonlandırabilir veya geçici olarak devre dışı bırakabilirsiniz.

Taskhostw.exe’ye bulaşan virüs’ü nasıl temizlerim?