Dwm.exe Nedir? Dwm.exe Neden Yüksek CPU Tüketiyor?

Windows 11 veya Windows 10’daki Desktop Window Manager veya dwm.exe, diğerlerinin yanı sıra masaüstündeki görsel efektlerin yönetiminden sorumlu olan bir sistem işlemidir.

Uygulamanın çalışması için bazı kaynaklara ihtiyaç duyduğuna şüphe yok, ancak modern masaüstleri ve dizüstü bilgisayarlar bunu kolayca halletmek için sağlanmıştır. Bu Windows işlemi hakkında biraz daha bilgi edelim.

DWM.exe Nedir

DWM.exe, cam pencere çerçeveleri, 3 boyutlu pencere geçiş animasyonları, yüksek çözünürlük desteği vb. gibi çeşitli özelliklerin yanı sıra masaüstünde görsel efektlerin oluşturulmasına yardımcı olur.

Desktop Window Manager, Windows üzerindeki her bir resmin bellekteki bir yere yazılmasına yardımcı olur ve hepsinin ekranda birleşik bir görünümünü oluşturur ve ekrana gönderir. Bu şekilde işletim sistemi, sorunsuz animasyonlar oluşturmak için Donanım Hızlandırmayı kullanabilir. Şeffaf efektler oluşturmak için de kullanılabilir.

Dwm.exe Nedir

Dwm.exe yüksek CPU veya bellek tüketiyor

Desktop Window Manager’ı temsil eden dosya dwm.exe’dir. Genellikle 50-100 MB bellek ve yaklaşık %2-3 CPU kaplar – ancak bunların tümü sisteminize bağlıdır. Çok sayıda pencere ve animasyonlu işlem açıksa, yüksek bellek kullanır ve dolayısıyla sistemi yavaşlatır veya donmalara neden olur.

Dwm.exe ile ilgili yüksek cpu sorunlarıyla karşılaşırsanız, deneyebileceğiniz birkaç şey şunlardır:

  • Ekran koruyucuyu devre dışı bırakın
  • Performans Sorun Gidericisini çalıştırın
  • Sistemi en iyi performans için ayarlayın
  • Temel Temaya geçin
  • Ekran sürücülerini güncelleyin
  • Yüklü tüm yazılımları güncelleyin
  • Bilgisayarı antivirüs yazılımıyla tarayın
  • Temiz Önyükleme Durumunda Sorun Giderin

1. Ekran koruyucuyu devre dışı bırakın

Desktop Window Manager yüksek kaynak tüketiyorsa, temanızı veya duvar kağıdınızı değiştirmeniz ve bunun yardımcı olup olmadığına bakmanız gerekir. Bir Ekran Koruyucuyu etkinleştirdiyseniz, devre dışı bırakın ve bakın. Aslında Kilit Ekranı, Renk Profilleri vb. gibi tüm Kişiselleştirme ayarlarınızı değiştirin ve sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

2. Performans Sorun Gidericisini çalıştırın

Daha iyi performans için Windows’u optimize etmeniz gerekir. Performans Sorun Gidericisini çalıştırın. Yükseltilmiş bir Komut İstemi (CMD) açın, aşağıdakini yazın ve Enter’a basın:

msdt.exe /id PerformanceDiagnostic

Bu sorun giderici, kullanıcının işletim sistemi hızını ve performansını iyileştirmek için ayarları yapmasına yardımcı olur. Bu işe yaramazsa, Windows performans sorunlarını gidermeniz gerekebilir. Windows sürümünüzün buna sahip olup olmadığını kontrol edin.

3. Sistemi en iyi performans için ayarlayın

Ayrıca Performans Seçenekleri penceresini arayabilir ve açabilir ve Görsel Efektler sekmesine tıklayabilirsiniz. Sistemi en iyi performans için ayarlamak için radyo düğmesini seçin.

4. Temel Basit bir Temaya Geçin

Temel Temaya geçiş, sistem ve pil üzerindeki yükü büyük ölçüde azaltacaktır. Ancak, Masaüstü Pencere Yöneticisinin çalışmasını durdurmaz.

5. Ekran sürücülerini güncelleyin

Bazıları, ekran sürücülerini güncellemenin onlara yardımcı olduğunu bildirdi. Bu nedenle, bilgisayarınız için en son aygıt sürücülerini kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin.

6. Yüklü tüm yazılımları güncelleyin

Bazı yüklü yazılımların da dwm.exe’nin yüksek bellek kullanmasına neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, Windows işletim sisteminizin ve tüm yüklü yazılımlarınızın en son sürümlere güncellendiğinden emin olun.

7. Bilgisayarı antivirüs yazılımıyla tarayın

Yasal dwm.exe işlemi System32 klasöründe bulunur. Ancak başka bir klasörde bulunuyorsa, kötü amaçlı yazılım olabilir. Bu yüzden virüsten koruma yazılımınızla tam bir tarama yapın.

8. Temiz Önyükleme Durumunda Sorun Giderme

Temiz Önyükleme gerçekleştirin ve ardından dwm.exe’nin verimsiz çalışmasına neden olan rahatsız edici işlemi manuel olarak bulmaya çalışın.

Dwm.exe Yüksek Cpu Sorunu Çözümü