Multiplayer Oyun Sunucusu Nedir – Nasıl Olmalıdır – Respanet

Dünya çapında sahip olduğu milyar dolarlık hacim ile dijital oyunlar dünya çapında film endüstrisini geride bırakmayı başardı. Oyun endüstrisinin bu başarısı, multiplayer oyunları, GeForce Now ya da Steam, Twitch gibi oyun tabanlı servisleri daha da önemli bir hale getirirken özellikle firmaların oyun için server gibi farklı türde hosting servislerini kullanıcıların beğenisine sunmalarına neden oldu.

Peki özellikle çok oyunculu – multiplayer oyunlar için server seçenekleri arasından nasıl seçim yapalısınız?

Oyun Sunucusu Nedir?

İnternet, günümüzde farklı oyuncuların dijital oyunlarda sanal olarak bir araya gelmelerini sağlıyor. Oyuncuların dijital oyun içinde gerçekleştirdikleri her eylem ve aksiyon verisi, özel server bilgisayarları tarafından işlenerek farklı oyunculara aktarılıyor. Böylece tüm oyuncuların sanal dünyada senkronize olmaları sağlanıyor. E-spor ve benzeri etkinliklerin artışı, özellikle ekran kartlı sunucu bilgisayarlarının oyun meraklıları tarafından sıklıkla tercih edilmesini sağıyor.
Oyuncular için tüm bu işlemleri çok kısa zamanlarda yapabilen bilgisayarlara “oyun sunucusu” ya da oyun için server adı veriliyor. Dijital oyun meraklıları, hosting (sunucu) firmalarının kendilerine sundukları seçenekleri değerlendirip oyun sunucusu kiralama ya da oyun sunucusu satın alma gibi tercihlerle, belli sayıda ve istenilen herkesin dijital oyunda var olmaları sağlanıyor.
Günümüzde pek çok oyun grafik açısından gelişmiş olduğu için sunucu bilgisayarlarının kimi zaman grafik işlemcilere sahip olması da talep edilebiliyor. Firmalar oyuncuların taleplerini ekran kartlı sunucu hizmeti ile karşılıyorlar.

Oyuncu Sunucusu Özellikleri Nelerdir?

Özlellikle çok oyunculu (multiplayer) oyunlar için, kendi özel oyun etkinliklerinin olması son derece önemli. Günümüzde oyun sunucusu olarak bilinen özel server tipleri, sadece “bazı” kişilerin kendi oyunlarında yer almalarını bir parola ile sağlayabiliyorlar. Özetle oyun için server, oyun meraklıları için özel bir alan oluşturmaya yarıyor.

Klasik server tiplerinden oyun sunucusunu ayıran bir diğer özellik de, bilgisayar oyunları gibi karmaşık yazılımları çalıştırmak için oyuncu server çeşitlerinin çok daha yüksek teknik donanıma sahip olmaları gerektiği. Özellikle son yıllarda sundukları muhteşem grafiklerle oyunları çalıştırmak için ekran kartlı sunucu servisleri en sık tercih edilen server tipleri arasında geliyor.
Günümüzde GeForce Now, oyun için server konseptini kat be kat öteye taşımış durumda. Sistem, abonelik ücretiyle düşük sistemli bilgisayarlarda gelişmiş grafiklere sahip oyunların çalışmasına imkân veriyor. Büyük teknoloji firmalarının dijital oyunları anında oynamanızı sağlayan Stadia gibi farklı dijital platformlar üzerinde çalıştıkları da biliniyor.

Özellikle e-spor meraklıları ve Twitch / Youtube yayıncıları için, oyun canlı yayınında sadece belirledikleri kişilerin (oyuncuların) bulunmasıysa son derece önemli. Belki de bu yüzden oyun için server veya oyun sunucusu taleplerini arttıran başlıca etmenlerin başında, oyun meraklılarına özel kurgulanmış Twitch ve benzeri streaming servisleri geliyor.
Türkiye lokasyon sunucu hakkında bilgileri buradan edinebilirsiniz:

Respanet – Dedicated Server – Oyun Sunucuları

https://www.respanet.com.tr/dedicated-server.html