iPhone Ekran Yansıtma Nasıl Çalışır? → Detaylı Kılavuz

iPhone ya da iPad’inizde Oyun oynayabilir, web’de gezinebilir, Facebook’u güncelleyebilir ve iPhone veya iPad’inizin veya hatta iPod Touch’ınızın HDTV’nizi ekran olarak kullanarak yapabileceği her şeyi yapabilirsiniz. Ve hemen hemen her uygulamada çalışır.

Ekran Yansıtma Nasıl Çalışır?

Belki de cihazınızı TV’nize bağlamanın en ucuz yolu, iPhone veya iPad‘iniz için bir HDMI adaptörü olan Apple’ın Dijital AV Adaptörünü kullanmaktır. Diğer seçenek, aygıtınızı TV’nize kablolar olmadan bağlamak için bir Apple TV kullanmaktır.

Apple TV, iPhone veya iPad’inizi mobil aygıtınızı kullanmadan TV’nize bağlamanız için birçok özellik sağlar. Örneğin, Apple TV’yi kullanarak Hulu, Netflix ve diğer kaynaklardan video akışı gerçekleştirebilirsiniz. İPhone veya iPad’inizde bir uygulama kullanmanız ve ekranı televizyonunuza kopyalamanız gerektiğinde, Apple TV bunu kablosuz olarak yapmanızı sağlar. Olumsuz tarafı, biraz daha pahalıdır.

AirPlay’in Ekran Yansıtma ile Yapması Gerekenler

AirPlay, Apple’ın cihazlar arasında kablosuz olarak ses ve video gönderme yöntemidir. İPhone veya iPad’inizin ekranını televizyonunuza kopyalamak için Apple TV’yi kullandığınızda, işlem AirPlay’i içerir. AirPlay’i kurmak için özel bir şey yapmanıza gerek yok. Bu, iOS içinde yerleşik bir özelliktir, bu nedenle zaten cihazınızda bulunur ve kullanıma hazırdır.

Ekranı Yansıtmak için Apple Dijital AV Adaptörünü veya Apple TV’yi kullanın

Bir Dijital AV Adaptörü kullandığınızda, ekran aynalama otomatik olarak başlamalıdır. Tek şart, televizyonunuzun kaynağının Dijital AV Adaptörü ile aynı HDMI girişinde olmasıdır. Adaptör, hem bir HDMI kablosunu hem de iPhone veya iPad’inizle birlikte gelen aynı kablo olan bir Yıldırım kablosunu kabul eder. Bu çok yönlülük, cihazı TV’nize bağlarken bir güç kaynağına bağlı tutmanıza olanak tanır.

Bir Apple TV ile, ekranınızı televizyon setinize göndermek için iPhone veya iPad’de AirPlay’i başlatın. İOS’un kontrol merkezini devreye almak için cihazın en alt kenarından yukarı kaydırın. AirPlay Mirroring, bu kontrol panelinden geçiş yapar. Düğmeye dokunduğunuzda, AirPlay’i destekleyen cihazların bir listesini göreceksiniz. Apple TV’yi Apple TV’nin ayarlarında yeniden adlandırmadığınız sürece, Apple TV normalde “Apple TV” olarak görünecektir.

AirPlay, sesi ve videoyu Wi-Fi ağınız üzerinden göndererek çalışır, bu nedenle iPhone veya iPad’inizin Apple TV’niz ile aynı ağa bağlanması gerekir.

Ekran Yansıtma Neden Tüm Ekranı Kullanmıyor?

İPhone ve iPad’deki ekran, HDTV ekranından farklı bir en boy oranı kullanır. Benzer şekilde, HDTV ekranları, standart tanımlı ekranlarda çalışan eski televizyon setlerinden farklı bir en boy oranı sunar. İPhone ve iPad’in ekranı, televizyon ekranının ortasında, kenarları karartılmış olarak görünür.

Video çıkışı işlevini destekleyen uygulamalar tüm ekranı kaplar. Bu uygulamalar genellikle tam 1080p çözünürlükte görüntülenir. Hepsinden iyisi, modlar arasında geçiş yapmak için hiçbir şey yapmanız gerekmiyor. Cihaz, uygulamanın video sinyali gönderdiğini algıladığında bunu kendi başına yapacaktır.

TV’nizde Oyun Oynamak için Ekran Yansıtmayı Kullanın

İPhone veya iPad’inizi TV’nize bağlamanın en iyi nedenlerinden biri oyunları büyük ekranda oynamaktır. Bu özellik, cihazı direksiyon simidi olarak kullanan yarış oyunları veya tüm ailenin eğlenceye katılabileceği tahta oyunları için mükemmeldir.