Csrss.exe Nedir, Csrss.exe Ne işe Yarar, Csrss.exe Trojan ya da Virüs mü?

Bir Windows PC’niz varsa, Görev Yöneticinizi açın ve kesinlikle PC’nizde çalışan bir veya daha fazla İstemci Sunucu Çalışma Zamanı İşlemi (csrss.exe) işlemi göreceksiniz. Bu işlem, Windows’un önemli bir parçasıdır.

Csrss.exe Nedir

csrss.exe işlemi, Windows işletim sisteminin önemli bir parçasıdır. 1996’da piyasaya sürülen Windows NT 4.0‘dan önce, csrss.exe, pencereleri yönetmek, ekranda bir şeyler çizmek ve diğer ilgili işletim sistemi işlevleri dahil olmak üzere tüm grafik alt sisteminden sorumluydu.

Windows NT 4.0 ile bu işlevlerin çoğu, normal bir süreç olarak çalışan İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı Sürecinden Windows çekirdeğine taşındı.

Ancak, csrss.exe işlemi, Windows’ta kritik işlevler olan konsol pencerelerinden ve kapatma işleminden hala sorumludur.

Csrss.exe ne işe yarar

Csrss.exe Devre Dışı Bırakılabilir mi?

Windows’un çok önemli bir parçası olduğu için bu işlemi devre dışı bırakamazsınız. Zaten devre dışı bırakmak için hiçbir neden yok – çok az miktarda kaynak kullanıyor ve yalnızca birkaç kritik sistem işlevini yerine getiriyor.

Görev Yöneticisine girer ve İstemci Sunucusu Çalışma Zamanı İşlemini sonlandırmaya çalışırsanız, Windows size bilgisayarınızın kullanılamaz hale geleceğini veya kapanacağını bildirir. Bu uyarıyı tıkladığınızda bir “Erişim Engellendi” mesajı göreceksiniz. Bu, sonlandıramayacağınız korumalı bir işlemdir.

Csrss.exe Virüs Olabilir mi?

Bu işlemin veya hatta bu ada sahip birden çok işlemin her zaman Windows üzerinde çalışıyor olması normaldir. Meşru csrss.exe dosyası, sisteminizdeki C:\Windows\system32 dizininde bulunur. Bunun gerçek Microsoft csrss.exe olduğunu doğrulamak için Görev Yöneticisi’nde sağ tıklayıp “Dosya konumunu aç“ı seçebilirsiniz.

Dosya Gezgini veya Windows Gezgini, csrss.exe dosyasını içeren C:\Windows\System32 dizinine açılmalıdır.

Birisi size C: \ Windows \ System32’de bulunan csrss.exe dosyasının bir virüs olduğunu söylediyse, bu bir aldatmacadır. Bu gerçek dosyadır ve onu kaldırmak PC’nizde sorunlara neden olacaktır.

Csrss.exe Malware, Kötü amaçlı yazılım bulaşması nasıl önlenir?

Alınan her e-postayı, özellikle bir ek veya web sitesi bağlantısı içeriyorsa dikkatlice inceleyin.

Alakasız ve bilinmeyen, şüpheli bir adresten gelen e-postalar yoksayılmalıdır, ancak bu yalnızca ekli dosya içeren veya bağlantı içeren e-postalar için geçerlidir.

Yazılım indirmenin en güvenli yolu resmi ve güvenilir web sitelerindendir.

Üçüncü taraf indiriciler, Eşler Arası ağlar, resmi olmayan/şüpheli web siteleri gibi diğer araçlar kullanılmamalı veya bunlara güvenilmemelidir.

Resmi yazılım geliştiricileri tarafından sağlanan uygulanan işlevleri ve araçları kullanarak tüm yazılımları güncelleyin.

Üçüncü taraf güncelleyiciler kullanmayın. Yazılım ‘kırma’ araçlarının yasa dışı olduğunu ve genellikle yüksek riskli virüslerin yüklenmesine neden olduğunu unutmayın.

Csrss.exe Kaldırılırsa Ne Olur?