Windows CMD’yi Kullanarak İnternet Nasıl Hızlandırılır

İnterneti cmd kullanarak hızlandırmak için bazı Windows CMD ipuçları bulduk. Bu ince ayar ve püf noktalarından bazıları, DNS önbelleği ile oynamayı, varsayılan ağ geçidine ping yapmayı ve internet hızını artırmak için farklı özelliklerle birlikte ‘netsh int tcp’ komutunu kullanmayı içerir.

Yavaş internet bağlantısıyla ilgili sık sık sorunlarla karşılaşıyoruz ve bundan sonra ne yapacağımızı gerçekten bilmiyoruz. Çoğu durumda, yaptığımız en fazla cihazı veya yönlendiriciyi yeniden başlatmak ve ardından artan internet hızının için beklemektir.

Bu işe yaramazsa, servis sağlayıcımıza şikayet ediyoruz ve yavaş internet hızı sorunu devam etse bile, daha hızlı bir bağlantı için eninde sonunda internet sağlayıcımızı değiştiriyoruz. İşte cmd kullanarak interneti hızlandırmanın bazı ipuçları ve püf noktaları.

CMD’yi Kullanarak İnternet Nasıl Hızlandırılır

Cmd kullanarak internet nasıl hızlandırılır

Öncelikle varsayılan ağ geçidinize ping paketleri göndererek internet bağlantı hızınızı kontrol edebilirsiniz.

Varsayılan ağ geçidinizi bilmek için;

ipconfig/all

komutunu kullanabilirsiniz.

Varsayılan ağ geçidinizin IP adresini aldıktan sonra

ping -t <varsayılan ağ geçidi adresiniz>

yazarak sürekli bir ping çalıştırmaya başlayın. Zaman alanı değeri, ağ geçidinden onay almak için geçen süreyi size gösterecektir.

Düşük zaman değeri, ağınızın daha hızlı olduğunun bir göstergesidir. Ancak, çok sayıda ping çalıştırmak, varsayılan ağ geçidi kaynaklarınızın yanı sıra ağ bant genişliğini de tüketir. Ping için veri paketlerinin boyutu çok önemsiz olsa da ve internet hızında herhangi bir değişiklik gözlemlemeyebilirsiniz, ancak bant genişliği tüketir.

IP Yenileyerek interneti hızlandırmak

Bir WiFi bağlantısı kullanıyorsanız, IP yenileme durumunda, WiFi sinyalinin gücüne bağlı olarak geçici bir hız artışı yaşayabilirsiniz. Ancak, LAN durumunda hızı etkilemez.

ipconfig/renew

ile bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Flushdns komutu ile interneti hızlandırmak

Bilgisayarımız, DNS çözümleyici önbelleğinde en çok eriştiğimiz web sitelerinin ve bunlara karşılık gelen IP adreslerinin bir listesini tutar. Bazen bu veriler aylar veya haftalar sonra geçersiz hale gelir. Bu nedenle, DNS çözümleyici önbelleğimizi temizlediğimizde, aslında eski verileri temizler ve DNS çözümleyici önbellek tablosuna yeni girişler yaparız.

Yani sürekli olarak google’ı ziyaret ediyoruz varsayım tablosunda bilgisayarımız google’ın önbelleğini tutar ve size önbellek halini gösterir.

ipconfig/flushdns

Bu komutu kullanarak, her kaynak için yeni DNS aramalarının gerekliliği nedeniyle başlangıçta daha yavaş bir bağlantı yaşayabilirsiniz. Ancak, yakında tarayıcınıza web sitelerinin daha hızlı yüklenmesini deneyimleyeceksiniz. Çünkü önbellekleri temizlemeye çalışacak.

https://tuylas.com/dns-onbellegi-nasil-temizlenir-dns-flush-h813.html

‘Netsh int tcp’ komutunu kullanarak interneti hızlandırın

En can alıcı kısma geldik. Komut istemi pencerenize bu komutu yazın ve dikkatlice gözlemleyin:

netsh interface tcp show global

Receive Window Autotuning level bu kısmı normal olarak görmüyorsanız aşağıdaki kodu deneyin.

netsh int tcp set global autotuninglevel=normal

Bu komut, TCP alma pencerenizi devre dışı veya kısıtlı durumundan Normal’e ayarlayacaktır. TCP alma penceresi, internet indirme hızındaki önemli faktörlerden biridir. Böylece TCP alma penceresini ‘Normal’ hale getirmek, internet hızını artırmanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bu komuttan sonra, ‘Windows scaling heuristics‘ adı verilen yavaş internet bağlantısı açısından başka bir Windows parametresini kontrol edelim. Bu parametreyi kontrol etmek için şunu yazın.

netsh interface tcp show heuristics

Bu ayar disabled konumda olmalıdır eğer ki aktif konumda ise internetinizi hızlandırmak için aşağıdaki kodu yazın ve uygulayın.

netsh interface tcp set heuristics disabled

Enter tuşuna bastığınızda, bir ‘OK’ mesajı alacaksınız ve şimdi internet hızınız kesinlikle artacaktır.

Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra, internet hızınızın yükselip yükselmediğini kontrol etmek için varsayılan ağ geçidinden bir ping onayı almanın zaman değerini ölçmek için birinci adımı tekrar uygulayabilirsiniz.