Ananas Suyu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Ananas suyu ne işe yarar sorusu oldukça merak edilen konular arasında yer almaktadır. Ananas tropikal bölgelerde yetişen iri bir meyvedir. Kökeni Güney Amerika olan meyve, ülkemizde de Akdeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Arzuya göre sade meyve şeklinde tüketilirken, tatlı olarak veya sadece ananas suyu olarak da tüketilmektedir. Ananasın kendisi vitamin ve mineral deposu olduğu için suyunun da faydaları oldukça fazladır.

Ananas Suyunun Faydaları Nelerdir?

 1. Zengin besin deposu

Ananas suyu, zengin besin deposuna sahiptir. İçeriğinde potasyum, magnezyum ve kalsiyum değerleri oldukça yoğun olarak bulunmaktadır. Bunun dışında C vitamini, manganez ve B6 vitaminleri bakımından da zengin bir içeriğe sahiptir.

 1. Yaraların iltihaplanmasını önleyebilir

Ananas suyunda bolca bulunan bromelain, vücuttaki iltihaplanmayı önleyebilecek bir enzim özüdür. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre kişilerin ameliyat öncesinde ve sonrasına vücudun ihtiyacın olan bromelain alması olası iltihaplanmaların önüne geçtiği şeklindedir. Ancak bütün bunlar sadece araştırma olduğundan kesinliği olmamaktadır.

 1. Bağışıklık destekleyicidir

Ananas suyu ne işe yarar sorusuna alınan cevaplardan biri olan bağışıklık destekleyici olmasıdır. Yine içerisinde bulunan C vitamini, magnezyum, potasyum ve B6 vitaminleri bakımından zenin olduğu için bağışıklık destekleyicidir.  Ayrıca içerdiği yüksek bromelainin bronşit gibi astım rahatsızlıklarına iyi geldiği araştırmaları sürmektedir.

 1. Sindirimi kolaylaştırmada yardımcıdır

Ananas suyunun yüksek lifli oluşundan kaynaklı sindirimi kolaylaştırmaktadır. Lifli gıdalar midede hazımsızlığı ve kabızlığı önlemektedir.

 1. Kan basıncının düşmesine yardımcı olur

Ananas suyu ne işe yarar sorusunun bir başka cevabı da kan basıncının düşmesine yardımcı olmasıdır. İçerisinde yüksek potasyum bulunmasından ötürü birçok rahatsızlığın önüne geçmektedir. Özellikle yüksek tansiyon hastaları için bir ilaç görevi gören ananas suyu çok sık olmamakla birlikte önerilmektedir.

 

Düzenli Tüketildiğinde Ananas Suyu Ne İşe Yarar?

Ananas suyu ne işe yarar sorusunu bu sefer düzenli tüketilmesine bağlı olarak araştırdık. Bunlar;

 • İçerdiği kalsiyumdan kaynaklı kemiklerin sağlıklı gelişmesini sağlar
 • Yağ yakımına neden olarak aşırı kilo alımını engeller.
 • Üreme hormonlarına sağlıklı bir etki ederek doğurganlığı arttırır.
 • İçerisindeki bromelain kanseri hücrelerin çoğalmasını engeller.
 • Magnezyum içerdiği için kas kramp ve kasılmalarını önler.
 • İçerisinde bulunan vitaminler sayesince cilde parlaklık verir.
 • Vücuttaki sıvıyı dengeler.