Yorum Backlink Nedir – Nasıl Kullanılır – Sıralamaya Katkı Sağlar mı?

Yorum Geri Bağlantıları – backlink, diğer bloglara/web sitelerine yorum yaparak web siteniz için oluşturduğunuz bağlantılardır.

Hemen hemen her blogun, sizden adınızı, e-posta kimliğinizi, “SİTE URL’nizi” ve bir yorumunuzu istedikleri bir yorum bölümü vardır. Tüm alanları doldurup gönder düğmesine bastığınızda yorum yayınlanır veya incelemeye alınır.

Yorum yayınlandığında, web sitenizin/blogunuzun bağlantısını adınıza bağlı olarak görebilirsiniz.

Commentluv ile Etkin Yorum Backlinkler

Bazı Blogcular, okuyucularını yorum bırakmaya teşvik etmek için “Commentluv” adlı bir eklenti kullanır. Bu hem blog sahibi hem de yorum yapan kişi için bir kazan-kazan (win-win) durumudur.

Blog makaleleri, okuyucular sitelerine geri iyi görünen bir bağlantı alacakları gerçeği için yorum bıraktıkça daha fazla yorum alır.

Yorum Geri Bağlantıları Blogunuzu Gerçekten Google’da Yukarı Taşıyabilir mi?

Buna cevabım evet ya da hayır olacaktır.

Her şey oynadığınız rekabete bağlı. Ve ayrıca Yorum bağlantılarının kalitesi düşüktür.

Google’daki etkinlik bloglarının sıralamasını kontrol ederseniz, sıralamadaki blogların %70’inden fazlasının birkaç diğer bağlantı türüyle birlikte “Yorum Geri Bağlantıları”na sahip olduğunu göreceksiniz.

Akıllıca hareket etmeniz koşuluyla, yalnızca etkinlik blogları değil, düşük veya orta rekabete sahip birçok anahtar kelime, yorum geri bağlantılarıyla sıralamalarda yükselebilir.

Kaliteli Yorum Backlink Faktörleri

Peki kaliteli Yorum bağlantıları nedir? İşte SEO amaçlı yorum geri bağlantıları yaparken göz önünde bulundurabileceğiniz bazı faktörler.

1.) Sayfanın yorumlarda daha az sayıda OBL (Giden bağlantılar) olması gerekir - 50'den fazla yorum içeren sayfalarda bağlantı yapmaktan kaçının.

2.) Alan, Po*n veya Kumar bağlantıları içeren spam içerikli olmamalıdır.

3.) Sitenin DA'sını kontrol etmek daha iyidir. 30 DA'nın üzerindeki siteler nispeten iyidir. (DA'yı sayfanın kendisinde görmek için MOZbar Uzantısını veya başka bir uzantıyı kullanın).

4.) Yorum yapmak için kullanıcı girişi gerektiren siteler, fazla spam yapılmadığı için daha iyi kabul edilir.

Diğer sitelerin backlinklerini kontrol ederek Yorum Backlink kaynaklarını bulabilirsiniz

İyi bir yol, diğer çeşitli blogların bağlantı – backlink profillerini kontrol ederek kaynakları toplamaktır. Anahtar kelimeniz için ilk 5-6 sıradaki blogların bir listesini yapın ve geri bağlantı profillerini kontrol etmeye başlayın.

Kullanabileceğiniz araçlar şunlardır:

- Ahrefs
- Semrush
- Moz.com
- OpenlinkProfiler