En iyi WordPress WP-Config Püf Noktaları!

WP-config, WordPress sitenizdeki en güçlü dosyalardan biridir ve WordPress’in perde arkasında nasıl çalıştığı konusunda önemli bir rol oynar. Çoğu yeni başlayanın bilmediği çok kullanışlı WordPress yapılandırma püf noktaları vardır. Bu yazıda, WordPress sitenizde sorun gidermenize, optimize etmenize ve güvenliğini sağlamanıza yardımcı olacak en kullanışlı WordPress yapılandırma hilelerinden bazılarını paylaşacağız.

wp-config.php dosyası güçlü bir araçtır ve koddaki küçük bir hata web sitenizi erişilemez hale getirebilir. Bu dosyayı yalnızca gerektiğinde düzenlemeli ve herhangi bir değişiklik yapmadan önce her zaman eksiksiz bir WordPress yedeği oluşturmalısınız.


WordPress Tablo Önekini Değiştirin

Tipik bir varsayılan WordPress kurulumu, tüm WordPress veritabanı tablo adlarına bir wp_ öneki ekler. Bazı WordPress güvenlik uzmanları, tablo önekini değiştirmenin WordPress veritabanınızı daha güvenli hale getirebileceğine inanmaktadır.

Bunu yapmak için WordPress yapılandırmanızda aşağıdaki satırı değiştirmeniz gerekir.

$table_prefix = ‘wp_’;

Bunu mevcut bir web sitesi için yapıyorsanız, WordPress veritabanınızdaki tablo önekini de değiştirmeniz gerekecektir.


WordPress’te Hata Ayıklamayı Açın

WordPress, hata ayıklama modundayken WordPress hatalarını görmenizi veya gizlemenizi sağlayan düzgün bir hata ayıklama özelliği ile birlikte gelir. Bunu açmak için bu kuralı WordPress yapılandırma dosyanıza eklemeniz gerekir.

define(‘WP_DEBUG’, true);

Hata ayıklamayı, web sitenizdeki hataları gizleyip bunun yerine bir günlük dosyasına kaydederken de açabilirsiniz. Bunu yapmak için yapılandırma ayarlarınıza aşağıdaki satırları ekleyin.

define(‘WP_DEBUG’, true);
define(‘WP_DEBUG_LOG’, true);
define(‘WP_DEBUG_DISPLAY’, false);

Bu, web sitenizin wp-content klasöründe bir debug.log dosyası oluşturacak ve tüm hata ayıklama hatalarını ve bildirimlerini günlük dosyasında saklayacaktır.


Dosya İzinlerini Geçersiz Kılma

Ana bilgisayarınız tüm kullanıcı dosyaları için kısıtlayıcı izinlere sahipse, WordPress dosya izinlerini geçersiz kılmanıza izin verir. Çoğu kullanıcının buna ihtiyacı yoktur, ancak ihtiyacı olanlar için vardır.

define(‘FS_CHMOD_FILE’, 0644);
define(‘FS_CHMOD_DIR’, 0755);


Revizyon ayarlarını değiştirme – Otomatik Kaydetmesin

WordPress, yazılarınızdaki ve sayfalarınızdaki değişiklikleri önceki bir sürüme veya otomatik kaydetmeye geri döndürerek geri almanıza olanak tanıyan çok kullanışlı bir revizyon sonrası özelliğine sahiptir.

Yapılandırma dosyası aracılığıyla revizyon sonrası ayarlarını devre dışı bırakabilir veya değiştirebilirsiniz. İşte kullanabileceğiniz farklı revizyon sonrası ayarları.

Aşağıdaki satırı ekleyerek WordPress’in bir otomatik kaydetmeyi revizyon olarak saklama sıklığını değiştirebilirsiniz:

define(‘AUTOSAVE_INTERVAL’, 120); // 120 saniye

Sitenizdeki bazı makaleler, bunları yazmanın ne kadar sürdüğüne bağlı olarak düzinelerce revizyona sahip olabilir. Bu özelliğin sizi rahatsız ettiğini düşünüyorsanız, gönderi başına revizyon sayısını sınırlayabilirsiniz.

revizyonu iptal etmek için;

define(‘WP_POST_REVISIONS’, false );


Otomatik Veritabanı Onarımına İzin Ver

WordPress, WordPress veritabanını otomatik olarak optimize etmek ve onarmak için yerleşik bir özellik ile birlikte gelir. Ancak bu özellik varsayılan olarak kapalıdır.

Bu özelliği etkinleştirmek için WordPress yapılandırma dosyanıza (wp-config.php) aşağıdaki satırı eklemeniz gerekir.

define(‘WP_ALLOW_REPAIR’, true);

Bunu ekledikten sonra, WordPress veritabanını optimize etmek ve onarmak için aşağıdaki URL’yi ziyaret etmeniz gerekir.

http://siteadresiniz.com/wp-admin/maint/repair.php

Veritabanını onarma veya onarma ve optimize etme seçeneklerinin bulunduğu basit bir sayfa göreceksiniz. Bu sayfaya erişmek için giriş yapmanız gerekmez.


PHP Bellek Sınırını Artırın – Increase Memory Limit

En yaygın WordPress hatalarından bazıları PHP belleğinin tükenmesinden kaynaklanır. PHP bellek limitini wp-config.php dosyası üzerinden artırabilirsiniz. Basitçe aşağıdaki kodu yapıştırın:

define(‘WP_MEMORY_LIMIT’, ‘128M’);