Windows 10 Otomatik Giriş Etkinleştirme [Regedit]

Giriş ekranını atlayarak Windows 10 masaüstünüze hızlı bir şekilde önyüklemek mi istiyorsunuz? Bilgisayarınızı her açtığınızda hesap parolanızı yazmaktan kaçınmak ister misiniz? Windows 10’u, hesap parolasını girmenize gerek kalmadan masaüstüne otomatik olarak önyüklenecek şekilde yapılandırabilirsiniz.

Windows 10’u otomatik olarak oturum açacak şekilde yapılandırmanın temel avantajı, parolayı hatırlamanıza gerek kalmamasıdır, bu da önyükleme sırasında birkaç saniye tasarruf etmeniz anlamına gelir. Bu da Windows 10’un masaüstüne birkaç saniye daha hızlı önyüklemesi anlamına gelir.

Windows 10’da otomatik oturum açma özelliği kurma prosedürü, Windows 7 ve Windows 8’dekine çok benzer.

Bu yöntem hem yerel kullanıcı hesabı hem de Microsoft hesabı için geçerlidir. Başka bir deyişle, ister bir Microsoft hesabı ister yerel bir kullanıcı hesabı kullanıyor olun, otomatik oturum açmayı etkinleştirmek için bu kılavuzu kullanabilirsiniz.

UYARI: Otomatik oturum açmayı, yalnızca bilgisayarınızın tek kullanıcısıysanız etkinleştirin. Bilgisayarınızı başkalarıyla sık sık paylaşıyorsanız, başkaları da parolanızı bilmeden hesabınıza göz atabilir.

Windows 10’da otomatik girişi açmak için aşağıda verilen yöntemlerden birini takip edebilirsiniz.

ÖNEMLİ: Windows Hello PIN ve Windows Hello Parmak İzi veya bunlardan herhangi biri etkinleştirilmişse otomatik veya otomatik oturum açma çalışmayabilir. Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçenekleri sayfasına gidin ve ardından bu iki oturum açma seçeneğini kaldırın.

Aynı şekilde, Windows 10’un uykudan uyandıktan sonra şifre sormasını istemiyorsanız, aynı sayfada Oturum açma gerektir bölümündeki açılır kutudan Asla seçeneğini seçin.

Parola olmadan otomatik olarak oturum açın

NOT: Bu talimatları yalnızca Ayarlar> Hesaplar> Oturum açma seçeneklerinde Windows Hello PIN ve Windows Hello parmak izini devre dışı bıraktıktan sonra uygulayın.

Bu, şifre girmeden otomatik olarak Windows 10’da oturum açmanın en kolay yoludur.

Adım 1: İlk adım, Windows logosu ve R tuşlarına (Windows + R) aynı anda basarak Çalıştır komut kutusunu açmaktır. Çalıştır iletişim kutusuna Netplwiz yazın ve ardından Enter tuşuna basın.

Adım 2: Açılan Kullanıcı Hesapları iletişim kutusunda, önce kullanıcı hesabınızı seçin ve ardından Kullanıcılar bu bilgisayarı kullanmak için bir kullanıcı adı ve şifre girmelidir etiketli seçeneğin işaretini kaldırın. Otomatik olarak oturum aç kutusunu görmek için Uygula düğmesini tıklayın.

Adım 3: Otomatik olarak oturum aç iletişim kutusunda, parolanızı yazın ve ardından aynı parolayı onaylamak için yeniden girin.

Kayıt Defteri’ni kullanarak otomatik oturum açmayı açın

Herhangi bir nedenle, yukarıdaki yöntemi izleyerek Windows 10’u otomatik olarak oturum açacak şekilde yapılandıramıyorsanız, lütfen bu yöntemi kullanın.

Adım 1: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın. Bunu yapmak için, Başlat menüsü arama kutusuna veya Çalıştır komut kutusuna Regedit yazın ve ardından Enter tuşuna basın. UAC (Kullanıcı Hesabı Denetimi) kutusunu gördüğünüzde Evet düğmesini tıklayın.

Adım 2: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’nde aşağıdaki anahtara gidin:

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SOFTWARE \ Microsoft \ Windows NT \ CurrentVersion \ Winlogon

Adım 3: Sağ tarafta, DefaultUserName adlı girişi arayın, üzerine çift tıklayın ve Microsoft hesabınızın veya yerel kullanıcı hesabı adınızın Değer verisi kutusunun altında göründüğünden emin olun.

Adım 4: Sonra, tekrar sağ tarafta, DefaultPassword adlı girişi arayın. Giriş yoksa, lütfen boş alana sağ tıklayıp Yeni’ye ve ardından Dize Değeri’ne tıklayarak bir giriş oluşturun. Bunu DefaultPassword olarak yeniden adlandırın ve parolanızı Değer verisi kutusuna girin. Tamam düğmesini tıklayın.

Adım 5: Son olarak, otomatik oturum açmayı etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, sağ tarafta (bir kez daha), AutoAdminLogon etiketli girişi arayın ve ardından değerini 0’dan (sıfır) 1’e (bir) değiştirin.

Bu kadar! Windows 10’unuzun sizden parola girmenizi istemeden hesabınızda otomatik olarak oturum açtığını görmek için bilgisayarınızı yeniden başlatın. İyi şanslar!