SEO için en Etkili Tumblr Kullanımı – 2022

Ücretsiz blog platformu söz konusu olduğunda, çoğu insan Tumblr veya WordPress.com‘u tercih eder. Kısmen, kurulumu ve kullanımı kolay oldukları içindir ve hangisinin daha iyi olduğunu bilmek istiyorsanız, size söyleyebileceğim tek şey hepsinin kendine has özellikleri olduğudur. WordPress çok güçlü olabilir, ancak yalnızca WordPress.com kullanıyorsanız, yapabilecekleriniz konusunda birçok sınırlama vardır.

Tumblr, bir blog ve sosyal ağ platformudur, bu nedenle SEO’nun son birkaç yılda nasıl değiştiğini düşünüyorsanız, Tumblr çok benzersiz ve güçlüdür.

Tumblr, Facebook veya Twitter gibi diğer sosyal medyalarla karşılaştırıldığında belki de en göze çarpan şey olan Tumblr, dofollow geri bağlantılarına izin veren çok az sayıda sosyal medya platformundan biridir.

Şimdi, bu iş burada bitmiyor, eğer içeriğiniz veya yazınız gerçekten ilginçse, insanlar yazınızı yeniden bloglayabilir veya yeniden Tumblr yapabilir, bu da sitenize bir doğal dofollow geri bağlantı (backlink) akışı yaratacaktır. Örneğin, 100 kişi gönderinizi yeniden bloglarsa, temel olarak 101 dofollow backlink elde edersiniz. Oldukça tatlı ve harika, değil mi?

1. Üst Düzey Etki Alanı Seçme
SERP’ler söz konusu olduğunda, Google sıralama faktörlerinden biri olduğu için, anahtar kelime açısından zengin bir üst düzey alan adı kullanmak çok önemlidir.

2. Paylaşmaya Değer İçerik Oluşturma
Sadece herhangi bir içerik türü değil, insanların okuyabilmesi, paylaşabilmesi ve bağlantı kurabilmesi için trend olan ve ilgi çekici içerik yazmanız gerekir. Ve bu SEO’nun özüdür ve uzun bir süre kalacaktır.

3. Birbiriyle Bağlantılı Gönderiler veya Sayfalar
Google tek bir gönderiyi veya tek sayfalık bir web sitesini sevmez; sadece ince bir web sitesinden nefret ederler; kalın bir web sitesini severler: çok sayıda sayfa veya gönderi içeren ve birbiriyle bağlantılı bir web sitesi. Bu, sayfa içi SEO için önemli unsurlardan biridir.

4. Gönderileri Etiketleme
Google’da arama yapıyorsanız Tumblr söz konusu olduğunda en ilginç kısımlardan biri, etiketlerin dizine eklenebilir olmasına izin vermeleridir. Bu nedenle, daha fazla etiket ekleyerek görünürlük kazanmanın çok iyi bir yolu.

5. Meta Bilgi Ekleme
Çoğu Tumblr teması, bir gönderinin meta bilgilerini girebileceğiniz meta alanlarla birlikte gelir; bunları eklemek çok iyi bir uygulamadır.

6. İçerikte Yaratıcılık
İnternetteki insanların çoğunluğunun uzun bir metin paragrafını okumak istemediği bir gerçektir. Ben de ondan nefret ediyorum. Bu nedenle, gönderinizin viral olmasını istiyorsanız yaratıcı olmanız gerekir; Oranı artırmak için bazı ilginç görüntüler ekleyebilirsiniz; Memleri kullanarak. Birçok çevrimiçi araştırmaya göre, infografik, içerik paylaşmanın en etkili yollarından biridir. İlginç, okuması kolay ve paylaşması kolay.

7. Web Sitesini Hızlandırın
İster inanın ister inanmayın, web sitesi hızı, kullanıcı deneyiminin bir parçası olduğu için Google’ın sıralama faktörlerinden biridir. Google’a göre, yavaş web sitesi kötü kullanıcı deneyimi anlamına gelir. Bu nedenle, web sitesini hızlandırmak çok önemlidir. Çoğu zaman, büyük resimleri veya komut dosyalarını azaltarak veya ortadan kaldırarak sitenizi hızlandırabilirsiniz.

8. Taranabilir Yorum Formunu Kullanma
Bu, çoğu SEO insanının unuttuğu alandır. İçeriğiniz gerçek kişiler tarafından yorumlanıyorsa, gönderiye benzersiz ve alakalı içerik eklediğinden taranabilir yorum formu uygulamak SEO için iyidir. En iyi taranabilir yorum formlarından biri Disqus yorum sistemidir. Facebook yorum sistemini asla kullanmamalısınız, çünkü SEO için iyi değildir.

9. Başlık Etiketlerini Kullanma
Herhangi bir gönderi veya sayfa için başlık etiketlerini kullanmalısınız. Genel olarak konuşursak, H1 anahtar kelime öbeğinizi içermeli ve bir gönderi veya sayfada yalnızca bir H1 olmalı ve h2-h6 her bölüm için başlık olmalıdır.

10. Gönderiyi Düzenli Olarak Yenilemek
Web sitenize düzenli olarak yeni içerik eklemek önemlidir, ancak önceki gönderilerinize geri dönüp bunları güncellemeniz ve eski içeriği veya bilgileri kaldırmanız da çok önemlidir.

Şu anda, sıralama faktörlerinin (SEO) büyük bir kısmı kullanıcı deneyimine dayanmaktadır. Temel olarak Google, bir web sitesini, kaç kişinin gönderiyi paylaştığı veya gönderileri beğendiği gibi, insanların siteye nasıl tepki verdiğine göre sıralar. Aynı konsept Tumblr için de geçerlidir.