İPhone Karanlık Modu’nu etkinleştirin – Karanlık Modu Aktif Etme iPhone

Bir süredir iPhone’daki tüm kullanıcılar için karanlık mod denen bir karanlık mod – Apple bu modu “karanlık mod” olarak adlandırıyor. Bu, karanlıkta göz dostu iPhone kullanımı sağlar ve ayrıca OLED ekranlı iPhone modellerinde pil tasarrufu sağlar. İPhone Karanlık Modu’nu nasıl etkinleştirebileceğinizi size göstereceğiz.

iPhone karanlık modunu etkinleştirin

Ayarlar → Ekran ve Parlaklık → Koyu

Yeni karanlık modda, iPhone’daki ekran arka planı siyah renkte ve metin beyaz olarak vurgulanmıştır. Bu, özellikle karanlık ortamlarda cihazda okumayı daha rahat hale getirir. iPhone X, XS, 11 Pro veya 12 gibi OLED ekranlı iPhone’lar da bu ayarın güç tasarrufu etkisinden yararlanır. OLED ekranların arkadan aydınlatmaya ihtiyacı yoktur, yani görüntünün siyah alanları gerçekten siyahtır ve herhangi bir enerji tüketmez.

Bu yüzden önce iPhone’unuzdaki Ayarlar uygulamasını açın ve “Ekran ve Parlaklık” a gidin. Bir sonraki seviyede, Görünüm’ün altında “Açık” ve “Koyu” olmak üzere iki ayar seçeneğini görebilirsiniz. Koyu Modu etkinleştirmek için “Koyu” seçeneğine dokunun.

Alternatif olarak, kontrol merkezinde karanlık modu açabilirsiniz. Bunun için kontrolü kontrol merkezine önceden eklemeniz gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasında “Kontrol Merkezi” ne gidin ve aşağı kaydırın. Solundaki yeşil artıya dokunarak “karanlık mod” seçeneğini ekleyin.

Şimdi ekran boyunca aşağıdan yukarıya (iPhone 8, iPhone SE’ye kadar) veya sağ üstten alta (iPhone X’ten) kaydırarak kontrol merkezini açın. Karanlık mod sembolüne bir dokunuşla karanlık modu etkinleştirirsiniz.