Freelancer Çalışma Günden Güne Daha Çok Tercih Ediliyor

Freelancer çalışma modeli internet kullanımının artması ile pek çok insanın tarafından tercih edilmeye başlanan, yeni bir çalışma modeli olarak karşımıza çıkıyor. Özellikle yeni nesil yazılımcı,tasarımcı, programcı ya da bunlara benzer sektörlerde hizmet veren genç nüfus herhangi bir şirkete ya da kuruluşa bağlı olmaksızın freelance çalışmayı tercih ediyor. Bu tercihin altında kişilere göre değişkenlik gösteren çeşitli sebepler olsa da, temel neden olarak kişinin kendine daha çok zaman ayırması ya da özgürlük gibi terimler karşımıza çıkıyor. Hadi gelin freelance çalışmayı biraz daha yakından tanıyalım.

Freelance ve Freelancer Nedir?

Yukarıda da basit bir giriş yaptığımız gibi herhangi bir kuruluşa bağlı kalmaksızın, kendi belirlediği saatlerde ve kısmen tercih ettiği müşteri kitlesi ile çalışarak, zamanının çalışmaya ait kısmını Hem saat hem de konum olarak kendisi belirleyen kişiye freelancer  Ve bu çalışma dalına da freelance çalışma ismi verilmektedir.

Türkçe karşılığı olarak serbest zamanlı çalışma şeklinde dilimize geçen bu kavram dünyanın pek çok ülkesinde uzun yıllardır özenilen ancak ulaşılması da bir o kadar güç bir çerçeve içerisinde yer almaktadır. Çünkü gözüktüğü kadar kolay olmayan bu sistem gerçekten nitelikli ve müşterisini mutlu eden serbest çalışanların tutuna bildiği  bir alandır.

Basit bir örnek vermek gerekirse bir şirketten hizmet aldıktan sonra memnun olmamanıza rağmen tekrar sipariş verme ihtimaliniz düşük de olsa vardır. Ancak Freelance hizmet veren biri ile çalıştıktan sonra memnun kalınmama durumunda tekrar aynı kişiyle çalışma ihtimali hiç yoktur.

Bu çalışma modelinde alıcı herhangi bir işveren ile değil direkt olarak hem çalışan hem patron konumundaki kişi ile muhatap olduğu için beklenti kurumsal şirketlere göre her zaman daha üst seviyededir. Dolayısıyla kulağa çok hoş gelen bu çalışma modelinde müşteriyi memnun etmek, işin devamlılığı ve sektörün belirlediği çerçevede bir marka olabilmek için oldukça önemlidir.

Hangi Alanlarda Freelance İşler Yapılabilir?

Oldukça geniş bir alana hitap eden freelance çalışma dijital olarak nitelendirilen bütün işler için yapılabilir. Grafik tasarımda, dijital pazarlamaya, sosyal medya yöneticiliğinden, bilgisayar programlamaya kadar aklınıza gelebilecek her türlü online alanda freelance işler yapabilirsiniz. Bu sektörü reel sektörden ayıran en büyük özellik sunulan tüm hizmetler kargosuz ve dijital bir ortamda teslim edilmektedir.  Örneğin logo tasarımı yapan bir grafik tasarımcı freelancer bir çalışandır. Ancak çizdiği logoları 3 boyutlu çıktılar ile müşterilerine kargolayan bir grafik tasarımcı artık bir freelancer olmaktan çıkmış, bir e ticaret uzmanına ya da e ticaret personeline dönüşmüştür. Freelance çalışma modeli kargolama, paketleme gibi kavramlara pek sıcak bakmamaktadır. 

Kimler Freelancer Olabilir?

Yukarıda saydığımız alanlarda kendini geliştiren, ve hizmet verebilecek konuma gelen herkes freelancer olabilir önemli olan bu iş modelinin gerçek bir iş olduğunu unutmamak ve sorumluluğunu alarak insanların işlerini zamanında teslim eden bilinçli bir satıcı olmaktan geçmektedir. İş modeli her ne kadar dijital ve online olsa da karşımızdaki muhataplar her zaman fiziksel kurumlar ya da gerçek kişilerdir.

Freelancer Çalışmaya Nasıl Başlanabilir?

Temel aşaması olan öğrenme ve kendini geliştirmeden sonra ücretli hizmet verilebilecek düzeye gelmek tek başına yeterli değildir. Çünkü artık bilgi ve tecrübe birikimini pazarlamak, müşterilere ulaşmak ve karşı tarafı çalışmaya ikna etmek gereklidir. 

Sosyal medya ya da kişisel kurulan bir web sitesi bu iş için her ne kadar uygun gözükse de, başlangıçta bir marka değeri olmayan kişi için en zorlu yol mutlaka budur. Çünkü sektöre yeni girmiş adı ya da markası bilinmeyen kişilerin bu alanda tutunabilmesi oldukça zordur. 

Bu alanda yeni başlayanlar için en kolay yol freelancer merkezi web siteleri ile müşterilere ulaşmak, en azından belli bir düzeye gelene kadar pazar yerlerinin güçlerini kullanarak ufak da olsa bir marka oluşturmaktır. Frelancer pazar yerlerinde yeteri kadar müşteri toplayıp iş teslim ettikten sonra kendi markasını oluşturmak için harekete geçebilecek olan kişi başlangıçta en büyük karı mutlaka freelancer sitelerden almaktadır.

Türkiye’de hangi sitelerde freelancer iş yapabilirim

webly Türkiye’de freelancer iş yapabilmeniz için bu yazımızda size önerebileceğimiz harika platformlardan bir tanesidir. Gerek mobil uygulamasının kullanım kolaylığı gerekse uzun zamandır birikmiş ve aktif olarak sistemi kullanan alıcı satıcı potansiyeli ile nitelikli hizmet veren herkesin mutlaka kazanç elde edebileceği bir yer olarak karşımıza çıkıyor.

Freelance Çalışanlar Vergi Verir Mi?

Freelance olarak ya da farklı iş modelleri için de geçerli olmak kaydıyla para kazanmak tüm ülkelerde vergi vermek anlamına gelmektedir. Önemli olan parayı nasıl kazandığınız değil yasalara uygun olmak kaydı ile ne kadar kazandığınızdır. Ülkemizdeki yasalarda belirli limitlere kadar vergi mükellefi olmayan kişiler, Bu limitleri yıllık olarak geçtikten sonra vergi ödemek durumundadırlar. Bu tip mevzuatlar sürekli olarak güncellendiği için  en sağlıklısı kişinin Gelir Vergisi Kanunu okuyarak güncel vergi dilimlerini öğrenmesidir. Ancak net olarak bilinmesi gereken bir şey var ki o da freelance çalışanlar da mutlaka ve mutlaka vergi ödemek zorundadırlar.