En Güzel Oyunlar

En güzel oyunlar çocuklar için bir dönem sadece fiziksel olarak oynanabilecek oyunlardan ibaretken günümüzde dijital mecralar üzerinden de anlam genişlemesi yaşıyor. Çocuklar için en güzel oyunlar doğru seçildiğinde onların psiko-motor becerilerine katkıda bulunuyor. Bunun yanında keyifli vakit geçirmelerini de sağlayarak gelişimleri açısından yarar gösteriyor. Ancak günümüzde özellikle dijital dünyada çocuklar için uygun olmayan pek çok oyun bulunuyor.  

Çocuklar için oyun seçimi konusunda öncelikli konu oyunun çocuğa kattıklarıdır. Sosyolojik olarak oyun boş vakit geçirme aracı olarak değil, özellikle çocuğun gelişimindeki rolü açısından önemlidir. Bu yüzden kimi uzmanlar insanı tanımlarken “homo ludens” yani oynayan insan olarak adlandırır. Oyun, görünür olanın ötesinde çocuğun psikolojik ve fiziksel gelişimini destekler. Bunun yanında dil gelişimi, el ve bacak koordinasyonu, zihinsel açıdan gelişim göstermesi gibi konular açısından da yardımcı olur. Böylece anne ve babalar doğru oyunlar ile çocuklarının vakit geçirmelerine izin verebilir.  

Çocuklar İçin En Güzel Dijital Oyunlar  

Çocuklar için dijital oyunlar günümüzün yadsınamaz bir gerçeği olarak öne çıkıyor. Her ne kadar çocukların sokakta veya evde arkadaşları ile oynadıkları oyunlar sosyalleşmeleri açısından daha yararlı olsa da doğru dijital oyunlarla da bu etki sağlanabilir. Anne ve babalar çocuklarının video oyunlarına karşı ilgisinden rahatsız olmamalıdır. Sadece en önemli nokta onların ilgilerini doğru şekilde kanalize etmelerini sağlayacak oyunları seçmektir. 

Pac-Man

Çocuklar için video oyunları arasında Pac-Man ilk sırada bulunuyor. Çünkü oyun son derece sade, anlaşılır ve kolay bir yapı üzerine kurulu. Ancak oyunun özelliği bununla da bitmiyor. Çocuklar için en önemli kısmı çocukların stratejik düşünmesi ve hızlı kararlar alması üzerinde etki gösteriyor. Bu yüzden de önemli motor becerileri gelişiyor. 

Two Dots

Çocuklar için en güzel oyunlar arasında Two Dots basit bir nokta birleştirme oyunu. Ancak bölümler geçtikçe çocukların karar verme becerileri de sınanıyor. Aynı renkte kareleri oluşturarak ilerleyen oyun, renk becerilerinin gelişmesi ve aynı zamanda sayısal düşünmenin de gelişmesi açısından yarar gösteriyor. 

Zuma Deluxe  

Çocukların oynayabileceği video oyunları arasında Zuma hem keyifli hem de geliştirici özellikler taşıyor. Amaç; sırasıyla gelen topları en az 3 tane olacak şekilde yan yana getirerek yok etmek. Bu sayede çocuklar ani karar verme, renkleri ayırt etme ve motor becerilerini de kullanmayı öğreniyor.  

Çocuklar İçin En Güzel Geleneksel Oyunlar 

Çocuklar için en güzel geleneksel oyunlar herhangi bir dijital araca ihtiyaç duymadan oynanıyor. Böylece çocuklar çok keyifli zaman geçirebiliyor. Tek başına oynanabileceği gibi arkadaşlarıyla da oynayacağı bu oyunlar motor becerilerinin gelişmesine yardımcı oluyor. 

Bowling  

Çocuklar için en keyifli oyunlar arasında bowling oynamak geliyor. Ancak bu oyun alışılmış bowling salonlarından biraz farklı oynanıyor. Biriktirilen kutulardan labut yapın. Sonrasında bunları belirli bir yere dizerek çocuğun plastik topu devirmek için üstlerine atmasını sağlayın. Bu oyun geri dönüşümün önemini vurgulamak açısından da yararlı olacaktır.  

Balon Tenisi  

Küçük çocukların oynayabileceği oyunlar arasında balon tenisi de keyif sunuyor. Dondurma çubuklarının ucuna plastik tabak yapıştırın ve bunlardan raket elde edin. Sonrasında balonu şişirin ve balonu tıpkı pinpon topu gibi oynayın. Çocuklar bu oyunu çok seveceği gibi arkadaşlarıyla da oynamak için sabırsızlanacaklar.  

Eşya Saklama  

Küçük çocukların sevdiği oyunlar arasında eşya saklama oyunu da motor becerilerin gelişmesi için yararlıdır. Belirlenmiş eşyayı odada bir yere saklayın ve sonrasında çocuğunuz eşyayı ararken onu sıcak veya soğuk diye yönlendirin. Özellikle bir şeyleri bulmak açısından akıl yürütme becerisi bu oyun sayesinde gelişecektir.