Buscopan Nedir, Ne işe Yarar, Nasıl Kullanılmalıdır?

Buscopan Nedir ? 

Ağrı kesici ve kas gevşetici olarak nitelendirilen Buscopan da 20 adet hap bulunur. Kapsül şekli ile vücutta kolayla dağılan buscopan, kaslarda meydana gelen kramp ve ağrıların son bulmasını sağlar . Hap , bedene girdikten çok kısa süre içerisinde vücutta etkisini göstermeye başlar. Ve ağrı duyulan bölgedeki kasların gevşemesini sağlayarak vücuttaki acıyı en aza indirger.  7 ve 8 yaşın altındaki çocukların  kullanması tavsiye edilmez . Kronik hastalığı olanların Buscopan kullanmaları  tavsiye edilmez. İlacın yapısına var olan moleküller , bireylerde alerjik reaksiyonlar gösterebilir . Doktor gözetimi altında kullanılması gereken ilaçlardan bir tanesidir. Vücutta var olan kasları , gevşetme görevi görür . Bu sayede boşaltım, idrar yolları ,mide ve sindirim sisteminde meydana gelebilecek olan spazm (kasılmaları) önler . Genel itibariyle vücutta oluşan krampları ve kasılmaları gevşetmek için ağız yolu ile alınan kas gevşeticidir.

Buscopan nedir ve ne işe yarar
Buscopan nedir ve ne işe yarar

Buscopan ne işe yarar ?

Bedende meydana gelen ağrıları kesme amacı güdülerek kullanılır. Üreme sistemi , boşaltım sistemi ,  safra kesesi , sindirim sistemi, idrar yolları,  bağırsak , böbrek taşı, bağırsak, mide gibi vücutta meydana gelen sistemlerde ani kasılma ve rahatsızlıkları ortadan kaldıran en kuvvetli kas gevşeticiler arasından sadece bir tanesidir. Mevcut sistemlerde herhangi bir rahatsızlık olduğu takdirde veya sistemlerin hareket bozukluklarında kullanılır. Kuvvetli kas gevşeticiler arasında adından söz ettirir. Regl doneminde ,  adet sancılarını gidermeye yardımcı olur. İçerisinde barındırdığı moleküller sayesinde , vücutta meydana gelen çekilmez ağrıları azaltmak için satışa sunulmuştur.

Buscopan Nasıl Kullanılır?

Öncelikle alerjik reaksiyonlarımızın olup olmadığı kontrol edilmelidir. Aynı zamanda emziren annelerin Buscopan hap kullanmaması gerekmektedir . Buscopan ikiye ayrılır. Buscopan ve Buscopan Plus olmak üzere. Aralarında yalnızca bir fark vardır . Buscopan Plus içerisinde moleküler bileşikler sayesinde daha çok şiddetli bir kas gevsetici aynı zamanda ağrı kesicidir.  Eğer sancılı bir adet dönemi geçiriyorsanız, buscopan ya da Buscopan Plus kullanmanız kaslarınızı gevşetin edeceğinden ötürü ağrınızı hafifletecektir.

Ayrıca bir genelleme yapmak gerekirse şayet , ağrının hafiflediğini dönemlerde Buscopan veya Buscopan Plus tablet kullanılmamalıdır. Çünkü her ilacın belli başlı yan etkileri olduğu gibi,  Buscopan tabletin de bir takim yan etkileri vardır . Bu sebeple ilaç kullanılmadan önce dikkat edilmesi gereken belli başlı hususlar vardır: Göz tansiyonu olan hastalarin bu hapı kullanmaması gerekmektedir. Hamile ve emziren anneler yine bu tableti kullanmaması gerekenler içerisinde yer alır. Kalp problemi olanlar , hapı kullanmadan önce doktorlarına muhakkak danışmalılardır . Ayrıca ilaç kullanımı sonrasında ; bedende döküntü , yanma , şişlik , baş dönmesi gibi durumlarla karşılaşıldığı takdirde acilen doktorunuza danışmanız önerilir.

Kaynak: https://www.bilgiyazar.net/buscopan-nedir-buscopan-ne-ise-yarar/